Kochana Widownio, doczekaliśmy się –DKF KINOCHŁON zaprasza do Augustowa na kolejną edycję Kinogrania, czyli Przeglądu Filmów o Tematyce Muzycznej! W tym roku, już chyba nic nas nie zatrzyma – zaczynamy w czwartek 1 lipca, a filmowo-muzycznymi wydarzeniami plenerowymi wypełnimy kalendarz imprez do niedzieli 4 lipca. Pierwszy w historii Kinochłona senas filmowy na pokładzie statku, Radio 357 jako główny patron medialny i audycja z Augustowa Katarzyny Borowieckiej to tylko niektóre niespodzianki, które dla Was mamy!
4 lipca – niedziela – Tawerna Nowa Szekla, ul. Nadrzeczna 70A
godz. 18:00 – „Pół żartem, pół serio” (1959), reż. Billy Wilder; „Gorączka sobotniej nocy” (1977), reż. John Badham.
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI – do odebrania do 17 czerwca w Miejskim Dom Kultury, ul. Nowomiejska 41, tel. 87 643 36 59
Czas trwania: 120 min.
Reżyseria: Billy Wilder
Obsada: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon,
Uciekający przed gangsterami bezrobotni muzycy Jerry i Joe przebierają się za kobiety i przyłączają do damskiego zespołu jazzowego. Tam poznają piękną Sugar Kane Kowalczyk.
Czas trwania: 118 min.
Reżyseria: John Badham
Obsada: John Travolta, Karen Lynn Gorney, Barry Miller, Joseph Cali
Zmysłowa i inteligentna gra Johna Travolty w roli niespokojnego Tony'ego Manero - sprzedawcy z Brooklynu w dzień i niekwestionowanego króla parkietu w nocy.
W każdą sobotę Tony zakłada swoją koszulę z szerokim kołnierzem, błyszczące spodnie oraz buty na platformach i udaje się do jedynego miejsca, gdzie uważany jest za Boga, a nie zwykłego, młodego mężczyznę. Ale w ciemności, z dala od migających świateł i pełnej przepychu zabawy, rozgrywa się tragedia pełna rozczarowań, przemocy i smutku.
Bez cienia wątpliwości gra Travolty uczyniła z niego hollywoodzką legendę, ale "Gorączka sobotniej nocy" to coś więcej, to film, który wyznaczył trendy ówczesnego pokolenia w muzyce i modzie. To potężna i prowokująca tragedia życia miejskiego o uniwersalnym znaczeniu, tak w roku 1977, jak i dziś.
fot. Krzysztof Wójcik
ur. w 1991. Doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz krytyczka filmowa. Edukatorka w ramach akcji Skrytykuj! oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga Filmowe odloty. Wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka w 2019 i 2020 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — w ramach programu Kultura w sieci realizuje cykl wideoesejów poświęconych polskiemu kinu. Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk prowadzi podcast „Wtem, piosenka” poświęcony filmowym musicalom.
Realizacja strony: Rafał Rowiński