Egzamin

6 lutego 2017, 18:30

Kino Iskra

Plakat: Egzamin

Czas trwania: 128 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Cristian Mungiu

Obsada: Adrian Titieni

Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka właśnie zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Ale tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec bierze sprawy w swoje ręce i postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik. Mungiu kwestionuje moralność dzisiejszej Rumunii. Pokazuje świat przesiąknięty korupcją, kłamstwem, hipokryzją. Powszechna degrengolada zaczyna się tu i teraz: od nieszczerości wobec bliskich i pozornie drobnych nieuczciwości.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Diana Dąbrowska

Dziennikarka kulturalna, której teksty można przeczytać w „Kinie” i na portalu Stopklatka.pl. Oprócz artykułów, pisze doktorat na temat przemian włoskiego kina w “słodkich” latach 60. XX wieku. propagatorka włoskiej kultury w Polsce; filmoznawczyni, współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

Relacja z wydarzenia

„Egzamin” w reżyserii Cristiana Mungiu to obraz doceniony w ubiegłym roku przez jury MFF w Cannes, które przyznało mu nagrodę za najlepszą reżyserię. Można chyba także zaryzykować stwierdzenie, że to film doceniony przez Widownię DKF KINOCHŁON. Potwierdza to fakt nie tylko niemal pełnej sali podczas projekcji, ale tak liczny udział Państwa w dyskusji po filmie. Nie po raz pierwszy przychodzi nam stwierdzić – JESTEŚCIE PAŃSTWO CUDOWNI.

Tak inspirująca dyskusja to w głównej mierze zasługa naszego gościa – Diana Dąbrowska (poza tym że uradowała nasze serca zwierzeniem, że z przyjemnością jest u nas kolejny raz) jest niezwykle otwarta na widza, co w połączeniu z olbrzymią erudycja filmową robi niesamowite wrażenie, że chce się rozmawiać i rozmawiać, pytać i pytać.

Twórca głośnego i wstrząsającego filmu „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” tym razem zmierzył się z moralnością dzisiejszej Rumunii, rzeczywistością, którą rządzą kłamstwa, hipokryzja i korupcja. Romeo Aldo, główny bohater produkcji, to blisko pięćdziesięcioletni szanowany i ceniony w środowisku chirurg, który w Klużu, mieście w jakim żyje, nie widzi przyszłości dla swojej córki. Eliza właśnie zdaje maturę, której dobre wyniki mają być gwarantem studiów w Londynie. Ale tuż przed decydującym egzaminem dziewczyna zostaje napadnięta na ulicy. Romeo, w obawie, że tragiczne okoliczności mogą spowodować słabe wyniki testów, postanawia uruchomić znajomości, poruszyć niebo i ziemię, aby tylko ziściły się jego marzenia o lepszym losie córki. Dla troskliwego ojca zagraniczne stypendium jest najważniejsze – nawet jeśli dojdzie do skutku kosztem dobrych relacji z córką lub nadszarpnięcia reputacji. Wszystkie jego poczynania obnażają prawdziwą twarz (nie tylko) rumuńskiego społeczeństwa.

I, tak jak pisaliśmy w zapowiedzi – reżyser filmu, jego bohaterowie, ale także fantastyczna dyskusja z Państwem pokazała, że egzaminy z moralności nigdy nie są proste…

Oto kilka klatek z tego wieczoru:

Realizacja strony: Rafał Rowiński