Moonlight

26 lutego 2017, 19:15

Kino Iskra

Plakat: Moonlight

USA

Czas trwania: 110 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Barry Jenkins

Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. "Moonlight" jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Błażej Hrapkowicz
Krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje "Filmie", "Kinie", "dwutygodnik.com", "filmweb.pl", jest także współautorem "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" i "Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej".
Fotografia: Adam Kruk
Filmoznawca, krytyk filmowy i dziennikarz. Współpracuje m.in. z Dwutygodnik.com, Filmwebem i „Hiro”. Publikował także w „Kwartalniku Filmowym”, „Kinie”, „Toposie”, „Images”, „Pro Arte” i „Podtekstach”.  Znawca polskiego kina niezależnego, Laureat 1. nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2012).

Relacja z wydarzenia

Kiedy cały świat w napięciu czekał na oscarową galę, Kinochłon i jego Widzowie także pozwolili porwać się tej gorączce. W niedzielny wieczór w kinie rozpoczęliśmy, wraz z prowadzącym -Błażejem Hrapkowiczem, swoje typowanie…
Nasza Widownia miała szanse, sprawdzić na ile uda im się przewidzieć werdykt amerykańskiej Akademii Filmowej, a my pokazaliśmy Państwu film, który okazał się najlepszym filmem roku. Nominowany do statuetki osiem razy, zdobył te dla najlepszego filmu, najlepszego scenariusza adaptowanego i najlepszej roli drugoplanowej (Mahershala Ali jako Juan).
Film obejrzał (i przedyskutował z Błażejem i Widownią) Adam Kruk, który opowiadał, m.in. o gustach akademii filmowej i o tym, dlaczego „Moonlight” ma duże szanse na Oscara.

A, jak się okazało, produkcja oczarowała Akademię. Opowieść o dorastaniu ubogiego czarnoskórego chłopca w niebezpiecznej dzielnicy Miami. Chiron próbuje odnaleźć się w świecie, co nie jest proste, gdy handel narkotykami i przemoc to chleb powszedni. Ostoją staje się czysty i ciepły dom dilera narkotyków. Bezpieczna rezydencja i piękna dziewczyna handlarza to jedno, a drugie –  matka Chirona, która jest narkomanką…

Naszej widowni chyba też film przypadł do gustu – chętnie także Państwo stawali na ściance fotoreporterskiej, by uwiecznić ten wieczór. Skoro tak – przeżyjmy te emocje raz jeszcze:

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW