Gunda

8 listopada 2021, 18:30

Kino Iskra

Nie było jeszcze takiego filmu o zwierzętach… - „Gunda” w Kinochłonie
Jak wygląda świat widziany oczami zwierząt hodowlanych będzie można sprawdzić już 8 listopada o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra podczas kolejnego spotkania z DKF KINOCHŁON.
Tym razem w poniedziałkowy wieczór obejrzymy „Gundę” wybitnego dokumentalisty Viktora Kossakovsky’ego i okiem kamery ujrzymy świat widziany z perspektywy świni – tytułowej Gundy – oraz jej towarzyszy: dwóch krów i jednonogiej kury. To nie jest zwykły film przyrodniczy, to wyjątkowa lekcja empatii pozbawiona oskarżeń i dydaktyzmu.
Czarno-biała, bezdialogowa, opowieść pokazuje jak złożone są światy zwierząt hodowlanych. Gundę poznajemy w chwili, gdy została mamą gromadki prosiąt, więc prześledzimy pierwsze tygodnie życia tych maleństw oraz to, jak aklimatyzują się do życia w tym wiejskim świecie, w którym mają nie byle jakich, charakternych sąsiadów. Pośród nich jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu i wąchająca liście młodej brzozy krowa.
Zapraszamy zatem na bardzo kameralny dokument, w którym odkryjemy międzygatunkowe spotkania opierające się na się na zwykłej, codziennej egzystencji zwierząt hodowlanych, na ich kontakcie z młodymi, na jedzeniu, łażeniu, dziobaniu, żuciu, bieganiu… To intymne spotkanie z istotami, które żyją obok nas. To wyraz solidarności ze zwierzętami, świadectwo troski, prośba o wybaczenie, dyskretny apel do naszej wrażliwości. A wreszcie „czyste kino, uzdrawiający eliksir”, jak mówi zachwycony dziełem Kossakowskiego reżyser Paul Thomas Anderson.
Odkryć piękno i magię w codziennym życiu gospodarstwa pomoże nam Sebastian Smoliński – krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”. współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej.
Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły seans.
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59, lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Plakat: Gunda

Czas trwania: 93 min min.

Reżyseria: Viktor Kosakovskiy

Obsada:

Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Sebastian Smoliński

Krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Publikuje także w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Filmwebie". jest stałym gościem programów "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce , "Kino Mówi" w Ale Kino+ oraz "Dranie w kinie" w TVP Kultura. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock". Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Realizacja strony: Rafał Rowiński