Drive My Car

25 kwietnia 2022, 18:15

Kino Iskra

Made in Japan – Przegląd filmów japońskich

Drodzy Państwo, augustowski DKF KINOCHŁON szykuje imprezę, w której programie i dzieci i dorośli znajdą coś dla siebie. Już pod koniec kwietnia zapraszamy na cykl wydarzeń, pachnących kwitnącymi wiśniami, pod wspólną nazwą Made in Japan. Spędźmy razem dni od 23 do 27 kwietnia zanurzając się w japońskich kinie i kulturze. Filmy wyświetlamy w augustowskim kinie Iskra, a dzieci zapraszamy na warsztaty do Miejskiego Domu Kultury.

Zaczynamy w sobotę 23 kwietnia o godz. 9:30 warsztatami szycia dla dzieci. Podczas zajęć chętni mali mistrzowie igły i nitki wyczarują razem z Izą Cembor małe Japoneczki. Niedziela także upłynie nam pod znakiem dziecięcej kreatywności, bo 24 kwietnia, od godz. 10:00 nasi mali widzowie, tym razem pod okiem Renaty Rybsztat przejdą kurs najprawdziwszego origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru.

Filmowa podróż do Japonii dla tych starszych widzów również zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na poniedziałek 25 kwietnia na godz. 18:15 zaplanowaliśmy seans tegorocznego laureata Oscara w kategorii Film Międzynarodowy, czyli „Drive My Car” w reżyserii Ryûsuke Hamaguchiego. To Mistrzowska adaptacja prozy Murakamiego, oparta na opowiadaniu ze zbioru „Mężczyźni bez kobiet”, jest intymną opowieścią o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic. Hamaguchi opiera swój film na precyzyjnych dialogach i świetnie narysowanych postaciach. To historia o bezwarunkowej akceptacji bliskiej osoby oraz siebie samego i swoich niedoskonałości, jednocześnie piękna i wzruszająca oda do życia. „Drive My Car” jest wyrafinowanym, rivette’owskim z ducha kinem drogi, w którym życie odbija się w sztuce – teatrze i literaturze.
- - -
Cennik zajęć dla dzieci:
Warsztaty szycia dla dzieci (w wieku 6+) „Mała Japoneczka” – 20 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59
Warsztaty origami dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych) – 15 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59
Bilety i cennik:
Bilet na pojedynczy seans: 15 zł
Karnet na przegląd Made in Japan (3 seanse): 36 zł
Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.

Plakat: Drive My Car

Czas trwania: 180 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Ryûsuke Hamaguchi

Yūsuke (Hidetoshi Nishijima) jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto (Reika Kirishima), telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka – do momentu gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji (Masaki Okada). Kōji znał Oto i zna odpowiedzi na dręczące męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona? Jej obecność jest w pięknym, łagodnym, melancholijnym filmie stale wyczuwalna: Yūsuke puszcza bowiem w aucie kasety z czytanymi przez nią fragmentami „Wujaszka Wani”. Za kierownicą jego dopieszczonego Saaba siada wynajęta przez teatr szoferka, Misaki (Tōko Miura), której milczenie skrywa wspomnienie dawnej tragedii. Prowadzone przez nią auto staje się konfesjonałem dla wszystkich bohaterów, a poczynione w nim wyznania przyniosą nie tylko ulgę i spokój, ale także pozwolą stworzyć samotnikom nowe więzi.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Tomasz Adamski
Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Realizacja strony: Rafał Rowiński