W pętli ryzyka i fantazji

26 kwietnia 2022, 19:15

Kino Iskra

Made in Japan – Przegląd filmów japońskich

Drodzy Państwo, augustowski DKF KINOCHŁON szykuje imprezę, w której programie i dzieci i dorośli znajdą coś dla siebie. Już pod koniec kwietnia zapraszamy na cykl wydarzeń, pachnących kwitnącymi wiśniami, pod wspólną nazwą Made in Japan. Spędźmy razem dni od 23 do 27 kwietnia zanurzając się w japońskich kinie i kulturze. Filmy wyświetlamy w augustowskim kinie Iskra, a dzieci zapraszamy na warsztaty do Miejskiego Domu Kultury.

Zaczynamy w sobotę 23 kwietnia o godz. 9:30 warsztatami szycia dla dzieci. Podczas zajęć chętni mali mistrzowie igły i nitki wyczarują razem z Izą Cembor małe Japoneczki. Niedziela także upłynie nam pod znakiem dziecięcej kreatywności, bo 24 kwietnia, od godz. 10:00 nasi mali widzowie, tym razem pod okiem Renaty Rybsztat przejdą kurs najprawdziwszego origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru.

Drugi film, który pokażemy Państwu we wtorek 26 kwietnia o godz. 19:15, to „W pętli ryzyka i fantazji”, również wyreżyserowany przez Hamaguchiego. To trzy nowele filmowe, z których każda krąży wokół kwestii przypadku. Fortuna – jak wiadomo – kołem się toczy i nie inaczej dzieje się w filmie Japończyka. Bohaterki „W pętli ryzyka i fantazji” wciąż powracają: do zakończonego romansu, błędu z przeszłości, miasteczka, w którym przeżyły pierwszą miłość. Ale to także podróż ku narastającemu poczuciu niesamowitości, bo film, który zaczyna się jak klasyczna obyczajowa historia, niespiesznie przesuwa się w stronę science fiction.
- - -
Cennik zajęć dla dzieci:
Warsztaty szycia dla dzieci (w wieku 6+) „Mała Japoneczka” – 20 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59
Warsztaty origami dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych) – 15 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59
Bilety i cennik:
Bilet na pojedynczy seans: 15 zł
Karnet na przegląd Made in Japan (3 seanse): 36 zł
Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.

Plakat: W pętli ryzyka i fantazji

Czas trwania: 121 min.

Od lat: 18

Reżyseria: Ryûsuke Hamaguchi

Rohmerowski z ducha, ale noszący wyraziste piętno stylu film Ryûsuke Hamaguchiego składa się z trzech nowel, z których każda krąży wokół kwestii przypadku. Fortuna – jak wiadomo – kołem się toczy i nie inaczej dzieje się w filmie Japończyka. Bohaterki "W pętli ryzyka i fantazji" wciąż powracają: do zakończonego romansu, błędu z przeszłości, miasteczka, w którym przeżyły pierwszą miłość. Ale to także podróż ku narastającemu poczuciu niesamowitości, bo film, który zaczyna się jak klasyczna obyczajowa historia, niespiesznie przesuwa się w stronę science fiction.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Tomasz Adamski

– doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na z zakresu filmu, sztuki i kultury popularnej. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Obecnie pracuje nad monografią naukową o twórczości Rubena Östlunda. Mocno związany z lokalnym środowiskiem filmowym. Członek kolektywu Kaufman Bros & Sistas. Współautor albumu i wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Były członek kabaretu „Widelec”, prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Gruzji, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym). Prywatnie tata Helenki, półmaratończyk i charyzmatyczny wielbiciel ruchomych obrazów.

Realizacja strony: Rafał Rowiński