Belle

27 kwietnia 2022, 18:45

Kino Iskra

Drodzy Państwo, augustowski DKF KINOCHŁON szykuje imprezę, w której programie i dzieci i dorośli znajdą coś dla siebie. Już pod koniec kwietnia zapraszamy na cykl wydarzeń, pachnących kwitnącymi wiśniami, pod wspólną nazwą Made in Japan. Spędźmy razem dni od 23 do 27 kwietnia zanurzając się w japońskich kinie i kulturze. Filmy wyświetlamy w augustowskim kinie Iskra, a dzieci zapraszamy na warsztaty do Miejskiego Domu Kultury.

Nasz japoński przegląd zakończymy niezwykle ciekawą propozycją z gatunku anime – w środę 27 kwietnia o godz. 18:45 wyświetlimy prawdziwą gratkę nie tylko dla fanów japońskiej animacji. „Belle”* Mamoru Hosody jest historią wrażliwej Suzu, która wraz ze swoim ojcem mieszka w japońskim mieście Kōchi. Dziewczyna w młodym wieku straciła mamę i porzuciła przez to ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień. Miejscem, w którym jej smutki znajdują ujście okazuje się być wirtualna rzeczywistość U. Tam, pośród 5 miliardów użytkowników Suzu odkrywa, że może być tam kim tylko zapragnie, a jej skrzętnie ukrywane słabości staną się w U jej największą siłą. To dopiero w wirtualnym świecie, pod pseudonimem Belle, dziewczyna zdobywa się na to, żeby ponownie zaśpiewać. Kiedy jeden z jej koncertów zostaje zakłócony przez budzącą postrach Bestię, Belle chce za wszelką cenę odkryć prawdziwą tożsamość tej tajemniczej istoty. Zaczyna się ich wspólna, pełna przygód i wyzwań podróż w dwóch równoległych światach.
Tego wieczoru o swoich zainteresowaniach związanych z anime i mangą opowie nam Filip Orzechowski – augustowski maturzysta, miłośnik japońskich animacji.
- - -
Cennik zajęć dla dzieci:
Warsztaty szycia dla dzieci (w wieku 6+) „Mała Japoneczka” – 20 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59
Warsztaty origami dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych) – 15 zł, ilość miejsc ograniczona, zapisy w Miejskim Domu Kultury, tel. 87 643 36 59
Bilety i cennik:
Bilet na pojedynczy seans: 15 zł
Karnet na przegląd Made in Japan (3 seanse): 36 zł
Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.
*film dla widzów w wieku powyżej 12 lat

Plakat: Belle

Czas trwania: 121 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Mamoru Hosoda

"Belle" to historia wrażliwej Suzu, która wraz ze swoim ojcem mieszka w japońskim mieście Kōchi. Dziewczyna w młodym wieku straciła mamę i porzuciła przez to ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień. Miejscem, w którym jej smutki znajdują ujście okazuje się być wirtualna rzeczywistość U. Tam, pośród 5 miliardów użytkowników Suzu odkrywa, że może być tam kim tylko zapragnie, a jej skrzętnie ukrywane słabości staną się w U jej największą siłą. To dopiero w wirtualnym świecie, pod pseudonimem Belle, dziewczyna zdobywa się na to, żeby ponownie zaśpiewać. Społeczność U natychmiast uznaje ją za fenomen i największą muzyczną gwiazdę. Kiedy jeden z jej koncertów zostaje zakłócony przez budzącą postrach Bestię, Belle chce za wszelką cenę odkryć prawdziwą tożsamość tej tajemniczej i intrygującej istoty. To od tego momentu zacznie się ich wspólna, pełna przygód i wyzwań podróż w dwóch równoległych światach. Czy bohaterowie odważą się odrzucić swoje awatary i ujawnić prawdziwe "ja"?

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Filip Orzechowski

o sobie pisze tak: Jestem Filip. Mam 18 lat i uczę się w 1 L.O w Augustowie w klasie maturalnej. W wolnych chwilach staram się zadbać o zdrowy tryb życia między innymi trenując na siłowni lub wychodząc na spacery. Jak jakimś cudem zostanie jeszcze chwila wolnego czasu to lubię wziąć się za jakiś dobry serial lub film na przykład animowany. Od lekko mniej niż roku jestem kierowca i staram się z dnia na dzień prowadzić samochód coraz lepiej czytając i później praktykując techniki lepszego i bezpieczniejszego poruszania się w ruchu drogowym. Jestem człowiekiem który nie przywiązuje się do stereotypów i aby mieć o czymś zdanie w większości musi o tym przekonać się sam.

Fotografia: Tomasz Adamski

– doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na z zakresu filmu, sztuki i kultury popularnej. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Obecnie pracuje nad monografią naukową o twórczości Rubena Östlunda. Mocno związany z lokalnym środowiskiem filmowym. Członek kolektywu Kaufman Bros & Sistas. Współautor albumu i wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Były członek kabaretu „Widelec”, prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Gruzji, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym). Prywatnie tata Helenki, półmaratończyk i charyzmatyczny wielbiciel ruchomych obrazów.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Michał Żabiliński, fotobajka.pl

Realizacja strony: Rafał Rowiński