10 lat Kinochłona – „Ennio”

7 września 2022, 18:00

Kino Iskra

Dziesiąte urodziny Kinochłona
Wielkimi krokami zbliżają się okrągłe urodziny augustowskiego DKF-u. W tym roku dziesięciolecie powstania „Kinochłona” będziemy świętować aż cztery dni! Atrakcji nie zabraknie – i dla dorosłych, i dla tych najmłodszych widzów.
Chcąc podziękować naszej wspaniałej Widowni za te wspólne lata postanowiliśmy ułożyć program urodzin tak, aby każdy znalazł w nim coś - nasz stały bywalec, jak i ten, który był na naszym pokazie raz czy dwa.
Dziękujemy za te 10 lat. Ten program jest dla Was – tak różnych, a tak podobnych, bo kochających kulturę i Augustów. Spójrzcie tylko Państwo, co DKF KINOCHŁON i Augustowskie Placówki Kultury szykują na ten czas:

Bilety:
wieczór filmowy z Tytusem Hołdysem - 15 zł
Sprzedaż: APK Miejski Dom Kultury w Augustowie, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.

Plakat: Ennio

Czas trwania: 150 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Giuseppe Tornatore

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem. „Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Tytus Hołdys
fot. tytusholdys.pl

Kocham kino i muzykę filmową – mówi o sobie Tytus Hołdys, autor bloga i kanału na YouTubie WinyloKINO, w którym opowiada o filmach i muzyce filmowej. Prowadzi także audycję "Między ścieżkami" w RMF Classic. Pamiętam fascynowały mnie ruchome kadry, towarzyszące im dźwięki, a wywoływane przez poszczególne sceny emocje oraz aktorska wirtuozeria rozsadzały mnie od środka. Nieodłącznym elementem tej miłości jest muzyka filmowa, którą zaszczepiły we mnie dźwięki głównego motywu do "Parku Jurajskiego" autorstwa Johna Williamsa.
Fotografia: Tomasz Adamski

– doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na z zakresu filmu, sztuki i kultury popularnej. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Obecnie pracuje nad monografią naukową o twórczości Rubena Östlunda. Mocno związany z lokalnym środowiskiem filmowym. Członek kolektywu Kaufman Bros & Sistas. Współautor albumu i wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Były członek kabaretu „Widelec”, prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Gruzji, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym). Prywatnie tata Helenki, półmaratończyk i charyzmatyczny wielbiciel ruchomych obrazów.

Realizacja strony: Rafał Rowiński