10 lat Kinochłona – Kazik Staszewski

8 września 2022, 19:00

Kino Iskra

Dziesiąte urodziny Kinochłona
Wielkimi krokami zbliżają się okrągłe urodziny augustowskiego DKF-u. W tym roku dziesięciolecie powstania „Kinochłona” będziemy świętować aż cztery dni! Atrakcji nie zabraknie – i dla dorosłych, i dla tych najmłodszych widzów.
Chcąc podziękować naszej wspaniałej Widowni za te wspólne lata postanowiliśmy ułożyć program urodzin tak, aby każdy znalazł w nim coś - nasz stały bywalec, jak i ten, który był na naszym pokazie raz czy dwa.
Dziękujemy za te 10 lat. Ten program jest dla Was – tak różnych, a tak podobnych, bo kochających kulturę i Augustów. Spójrzcie tylko Państwo, co DKF KINOCHŁON i Augustowskie Placówki Kultury szykują na ten czas:
Lektura Obowiązkowa – spotkanie autorskie z Kazikiem Staszewskim
„Idę tam, gdzie idę. Dalej. Autobiografia” - Oto Kazimierz Staszewski jakiego nie znacie. Odkrywa swe słabości i wybryki. Mówi o używkach, kulisach branży muzycznej i o pustce. Wszystko co słyszeliście od niego o miłości, przyjaźni, religii, polityce, zwątpieniu i nadziei, tu nabiera krwi, ciała i humoru.
Dostajemy historię życia codziennego i niecodziennego w Polsce ostatniego półwiecza. Dzieciństwo w śródmieściu PRL'owskiej Warszawy. Stan Wojenny widziany oczami punków i Świadków Jehowy. Drapieżny czas transformacji, równie niebezpieczny, co inspirujący. Internetowe jatki i polityczne podziały nowego wieku. Ale też cienie wojny i komunizmu, a także współczesny, walący się świat New Jersey i Teneryfy.
Rzecz opowiedziana z perspektywy równie odrębnej, jak jej bohater, a równocześnie traktująca o doświadczeniu całych generacji równie uniwersalnie, jak jego piosenki.
Z Kazikiem porozmawia Tomasz Adamski

Bilety:
Lektura Obowiązkowa – 10 zł
Sprzedaż: APK Miejski Dom Kultury w Augustowie, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Kazik Staszewski

Kazik Staszewski jest polskim muzykiem, wokalistą i poetą urodzonym 12 marca 1963 roku w Warszawie. Jego ojciec, Stanisław Staszewski, opuścił Polskę udając do Francji, Kazik miał wtedy 4 lata. Wychowaniem chłopca zajęła się zatem jego matka i babcia. Kazik skończył kolejno szkołę podstawową i średnią, by móc podjąć następnie studia na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, jednak nie obronił nigdy magisterium z tej dziedziny. Mając lat 21 poślubił Annę, z którą ma nie tylko dwóch synów, ale już i wnuki. W 1979 r. Kazik założył zespół punk-rockowy POLAND, dwa lata później natomiast powstał z jego inicjatywy Novelty Poland, aż w końcu nadszedł rok 1982, w którym to powstał osławiony dziś Kult. Niespełna dekadę później Kazik podjął inicjatywę w formie kariery solowej. W ten sposób, w roku 1991 pojawił się jego album pt. „Spalam się”. Potem ukazały się kolejno: „Spalaj się!”, w ślad za czym „Oddalenie”, aż w końcu „12 groszy”, czyli album nad Wisła niesamowicie popularny (utwór z tej płyty zatytułowany „Sztos”, został z sukcesem wykorzystany w filmie Olafa Lubaszenki pod tym samym tytułem). Na wydanym natomiast w 2000 roku albumie „Melassa” znalazł się nagrany z Edytą Bartosiewicz numer pt. „Cztery pokoje”. Później Kazik podjął się także reinterpretacji utworów takich gigantów muzyki jak Tom Waits oraz Kurt Weill. Kazik Staszewski ponadto podjął się współpracy z zespołami takimi jak Mazoll, El Doopa czy też Yugoton. Stworzył wreszcie projekt o nazwie Kazik Na Żywo. Kazik i jego grupa Kult mieli też okazje wystąpić razem z popularnym zespołem No Smoking, Emira Kusturicy. Staszewski jest oprócz tego laureatem wielu muzycznych nagród, m.in. ma w posiadaniu Paszport Polityki, ale i przyznano mu Fryderyki.

Fotografia: Tomasz Adamski
Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Relacja z wydarzenia

Autorka zdjęć w galerii: Izabela Walicka

Realizacja strony: Rafał Rowiński