Kinogranie ♫♪ – „Moonage Daydream”

16 lipca 2023, 19:00

Kino Iskra

Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 18 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Karnet na cztery pokazy: 60 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Plakat: Moonage Daydream

USA

Czas trwania: 135 min.

Reżyseria: Brett Morgen

Obsada:

"Moonage Daydream" przybliża nam geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena ("Kurt Cobain: Życie bez cenzury", "Jane") zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.
W filmie "Moonage Daydream" Brett Morgen przedstawia sztukę Davida Bowiego. Uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, David Bowie porusza kulturę od ponad 50 lat. "Moonage Daydream" jest pierwszym filmem wspieranym przez David Bowie Estate, które udzieliło Morgenowi bezprecedensowego dostępu do kolekcji. Opowiedziane poprzez osobiste archiwalne materiały, niewidziane występy i zanurzone w muzyce i słowach Davida Bowiego, Moonage Daydream zaprasza widzów do wyjątkowego świata. W 2018 roku Morgen uzyskał dostęp do archiwum Bowiego, które obejmuje materiały z całego życia, w tym obszerny katalog niewidzianych wcześniej materiałów filmowych i osobistą kolekcję jego sztuki i poezji. Morgen spędził cztery lata na montażu filmu, a kolejne 18 miesięcy na projektowaniu pejzażu dźwiękowego, animacji i palety kolorów.
Film współtworzył wieloletni współpracownik, przyjaciel i producent muzyczny Bowiego, Tony Visconti oraz nagrodzony Oscarem odpowiedzialny za dźwięk, Paul Massey ("Bohemian Rhapsody").

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Tomasz Organek
Muzyk, wokalista, autor tekstów, kompozytor. Lider zespołu ØRGANEK, z którym nagrał dwa albumy: „Głupi” (2014) i „Czarna Madonna” (2016) – oba pokryły się platyną. Laureat dwóch Fryderyków i Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia. Autor zbioru opowiadań "Teoria opanowywania trwogi". Dzieciństwo spędził w Raczkach nad Rospudą. Ukończył filologię angielską na UMK w Toruniu. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Fotografia: Beata Kwiatkowska

dziennikarka Radia 357 i miesięcznika Kino, autorka reportaży i słuchowisk. Kolekcjonuje wspomnienia w postaci nagrań. Nieobce jest jej także eksperymentowanie w sferze dźwiękowej. W radiu i tekstach powstałych dla miesięcznika "Kino" zajmuje się tematyką filmową i reportażem społecznym. Prowadzi audycje, relacje z festiwali filmowych, robi wywiady z twórcami polskimi i międzynarodowymi. W pracy nad dokumentami i reportażami radiowymi szczególną uwagę zwraca na dźwięk, a wszystkie jej historie łączy temat funkcjonowania pamięci i tożsamości. Wierzy w życie pozaradiowe. Jeśli nie ma jej w radiu, to jest w kinie.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Filip Dudanowicz

Realizacja strony: Rafał Rowiński