Szczegóły wkrótce
Czas trwania: 98 min.
Od lat: 16
Reżyseria: Beata Dzianowicz
Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy alzheimera. Jak bohaterowie filmu sobie z tą diagnozą? Nasilająca się choroba Gerarda sprawia, że relacje w rodzinie wystawione są na wielką próbę, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje.
Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, dramaturg, autorka szkiców i esejów literaturoznawczych. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji orz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2000-2014 pracuje jako specjalistka do spraw filmowych w Teatrze Śląskim, o od 2014 audiunkt w Zakładzie Reżyserii Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach. Od 2011 roku reżyseruje dyplomowe spektakle Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, a jej sztuki teatralne wystawiane są na deskach wielu teatrów oraz w Teatrze Telewizji. Autorka ośmiu filmów dokumentalnych, oraz dwóch cykli publicystyki kulturalnej. Laureatka wielu nagród, między innymi Grand Prix na 61. Międzynarodowym festiwalu w Locarno za film “Latawce”. Za film „Strzępy” na festiwalu w Gdyni (2023r.) otrzymała nagrodę za debiut lub film drugi. Obraz zdobył również nagrodę za drugoplanową rolę męską dla Grzegorza Przybyła.
Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.
Realizacja strony: Rafał Rowiński