3xGdynia 2023 – Święto ognia

11 grudnia 2023, 18:30

Kino Iskra

48. FPFF w Gdyni 2023:|
Złoty Kangur - nagroda australijskich dystrybutorów filmowych Kinga Dębska
Złoty Lew - Najlepsza drugoplanowa rola kobieca Kinga Preis
Złoty Lew - Najlepszy debiut aktorski Paulina Pytlak
- - -
Karnety na trzy filmy - 45zł. Ilość sztuk ograniczona.
Bilet na seans pojedynczy - 18zł
Rezerwacje/informacje: 87 643 36 59

Plakat: Święto ognia

Czas trwania: 94 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Kinga Dębska

Siostry zmagają się z własnym ciałem. Jedna, pchana ambicjami szuka granic jego możliwości, dla drugiej ciało to więzienie. Jedna wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Druga obserwuje świat z balkonu z taką uwagą, że widzi i słyszy więcej. Ich ojciec ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę. Każde z nich obłaskawia przeszłość i oswaja teraźniejszość. Film jest ekranizacją powieści Jakuba Małeckiego.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Kinga Dębska

Absolwentka reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na UW. Ma na koncie kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in. nagrodzoną Orłem pełnometrażową Aktorkę o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny "Hel" otrzymała nagrodę za najlepszy scenariusz na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2010. Drugi film fabularny, "Moje córki krowy", przyniósł jej sukces artystyczny i frekwencyjny, m.in. Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2015 oraz wiele innych nagród w Polsce i na świecie. Jej kolejne dwa filmy to "Zupa Nic" oraz "Zabawa zabawa", nagrodzona m.in. Nagrodą Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera w Krakowie 2019. Najnowszy film "Święto ognia" brał udział w konkursie głównym 48. FPFF w Gdyni. Jest również autorką książek "Moje córki krowy" i "Porozmawiaj ze mną".

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Michał Żabiliński:

Realizacja strony: Rafał Rowiński