3xGdynia 2023 – Doppelgänger. Sobowtór

13 grudnia 2023, 18:30

Kino Iskra

48. FPFF w Gdyni
Złoty Lew - Najlepszy reżyser Jan Holoubek
Złoty Lew - Najlepsza drugoplanowa rola męska Tomasz Schuchardt
Złoty Lew - Najlepsze zdjęcia Bartłomiej Kaczmarek
Złoty Lew - Najlepsza scenografia Marek Warszewski
Złoty Lew - Najlepsze kostiumy Weronika Orlińska
- - -
Karnety na trzy filmy - 45zł. Ilość sztuk ograniczona.
Bilet na seans pojedynczy - 18zł
Rezerwacje/informacje: 87 643 36 59

Plakat: Doppelgänger. Sobowtór

Czas trwania: 119 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Jan Holoubek

Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans (Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner (Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Joanna Łapińska

Od 2023 roku dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku; członkini Europejskiej Akademii Filmowej, od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się kinem, organizując festiwale i konsultując projekty filmowe. Od 2002 do 2016 roku była członkinią Zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, głównego organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, i pełniła funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu. We wrześniu 2016 r. została dyrektor programową Festiwalu Transatlantyk, pracowała również jako ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Łódzkiej Komisji Filmowej. Ponadto współpracowała z licznymi festiwalami filmowymi jako jurorka, a także prowadząc warsztaty i uczestnicząc w panelach.
Joanna Łapińska z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zawodowo związana jest od 2021 roku. Podczas poprzednich dwóch edycji pracowała jako koordynatorka wydarzenia branżowego Gdynia Industry.

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Realizacja strony: Rafał Rowiński