Jak żyć?

17 maja 2014, 18:00

Amfiteatr Miejski

Plakat: Jak żyć?

Czas trwania: 83 min.

Reżyseria: Marcel Łoziński

Obsada:

Na kempingu rozpoczyna się wakacyjny obóz szkoleniowy dla młodych małżeństw, które należą do ZSMP. Z powitalnej mowy komendanta dowiadują się, że ekipa filmowa z WFD będzie rejestrować obozowe życie i zajęcia szkoleniowe pod hasłem "Wzorowa rodzina". Od początku rodzą się konflikty między kierownictwem pragnącym narzucić rygorystyczny regulamin a niektórymi uczestnikami traktującymi obóz jak wczasy. Na obozowej tablicy prowadzona jest szczegółowa punktacja osiągnięć każdej rodziny, także za poglądy społeczno-polityczne, aktywność w czynach społecznych na budowie w Augustowie, dbałość o mienie społeczne, umiejętności małych dzieci. Pod koniec turnusu komendant ogłasza punktację przez radiowęzeł. Zwycięskie małżeństwo opuszcza kemping z magnetofonem zamiast pralki automatycznej.

Relacja z wydarzenia

Augustowski DKF „Kinochłon” zaprosił na pierwszy w tym sezonie plenerowy pokaz filmowy. W „kinie pod chmurką” zobaczyliśmy film Marcela Łozińskiego pt. Jak żyć. Jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów tworzył ten obraz w duchu fabularyzowanego dokumentu.

Reżyser zabiera widza na obóz dla młodych małżeństw, które zrzeszone były w ZSMP, swego rodzaju „młodzieżówce” PZPR. Łoziński dokonuje dokumentalnego zapisu obozowego życia, którego podstawowym zadaniem jest krzewienie wśród młodożeńców idei „Wzorowej rodziny” – jest nawet konkurs (z nagrodą w postaci pralki) na wzorową rodzinę, a małżonkowie zdobywają punkty za osiągnięcia, za poglądy, za aktywność w czynach społecznych na budowie w Augustowie. W Augustowie, bo obozowicze „przyjemne z pożytecznym” łączą właśnie w augustowskim ośrodku wczasowym „Borki”.

Film ma charakter demaskatorskiej komedii, obnażającej mechanizmy PRL-owskiego konformizmu. Wszystko dzięki ciekawemu zabiegowi zastosowanemu przez Łozińskiego – dwa małżeństwa oraz kierownik obozu, o czym nie wiedzieli jego uczestnicy, byli podstawieni przez filmowców. Ich zachowanie wywołuje konflikty na tle dostosowania się do rygorów konkursu.

Augustowska sceneria dokumentu sprawiła, że jego projekcją DKF „Kinochłon” postanowił włączyć się w obchody 457 urodzin Augustowa. Zaś mieszkańcy naszego miasta i wszyscy odwiedzający nas goście, z okazji tak pięknego jubileuszu Grodu Nad Nettą, mieli okazję obejrzeć ten film całkowicie za darmo.

Realizacja strony: Rafał Rowiński