sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury
WSTĘP WOLNY
Amatorska grupa filmowa Filmowstrząsy z Augustowa powstała w tym roku jako grupa osób, które chcą wspólnie tworzyć kreatywne projekty filmowe poruszające emocje i zmysły widzów. Ich filmy są efektem pasji, współpracy i chęci opowiadania historii, które zostają z widzem na dłużej. Są dopiero na początku naszej przygody z filmografią, ale w głowach mają jeszcze pełno pomysłów na nowe projekty!
Filmowstrząsy zapraszają na pokaz dorobku filmowego
Pokaz filmowy będzie przeglądem dotychczasowych dokonań – tych już ukończonych, jak i tych, które wciąż się tworzą. Sam program seansu jest także dla twórców... częściowo niespodzianką. To dlatego, że intensywnie pracują nad kolejnymi projektami, a jeden z nich – stworzony w ramach konkursu 48HFP – powstanie tuż przed pokazem, w dniach 19–21 września.
W tym czasie grupa weźmie udział w międzynarodowym konkursie 48 Hour Film Project, w którym zadaniem jest stworzenie kompletnego filmu w ciągu zaledwie 48 godzin. Od losowania gatunku i postaci, przez pisanie scenariusza, organizację zdjęć, aż po montaż – wszystko musi powstać od zera w dwa dni. Sam konkurs jest ogromnym wyzwaniem, ale też szansą na twórczy skok na głęboką wodę.
Oprócz tego, wciąż trwają prace nad montażem jednej z filmowstrząsowych produkcji, którą – mamy nadzieję – również uda się im zaprezentować podczas pokazu.
Po seansie odbędzie się rozmowa z autorami filmów, podczas której będzie można dowiedzieć się więcej o kulisach powstawania produkcji, zapytać o proces twórczy, a także podzielić się swoimi wrażeniami.
- - -
W tym roku przypada 50 edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Równo 10 lat temu, podczas jubileuszowej 40 edycji otrzymaliśmy po raz pierwszy nagrodę PISF dla najlepszego DKFu.
Wtedy po raz pierwszy nasz wysłannik pojawił się na festiwalu. Nie tylko by uczestniczyć w gali PISF, również po to aby oglądać i wybierać filmy na nasz przegląd "3xGdynia".
Od tamtej pory jesteśmy w Gdyni nieprzerwanie co roku.
Jest to już nasza tradycja,
Dlatego cieszymy się, że jesteśmy częścią tej filmowej rodziny, rodziny, która jak 50 innych DKFów, ośrodków kultury, kin - bierze udział w projekcje 50 na 50 FPFF.
...czyli 50 odrestaurowanych polskich filmów, które brały udział w dotychczasowych edycjach, na 50 jubileuszową edycję.
Blok filmowy, który wymyśliliśmy sobie nosi nazwę:
ONA I ON.
To klucz tematyczny, który pozwolił nam wybrać filmy (i nie tylko), odnoszący się do niej - kobiety, do niego - mężczyzny, a także relacja - Ona - Ojczyzna i on Człowiek.
Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji
Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent
Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz
Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa,
naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn
Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO*.
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Telewizja Polska
Polska Press Grupa
naszemiasto.pl
Polskie Radio
Trójka - Program 3 Polskiego Radia
Interia
Filmweb
Miesięcznik KINO
Od lat: 15
Reżyseria: Michał Wasilewski, Jakub Klepacki, Wiktoria Rółkowska
Realizacja strony: Rafał Rowiński