Donbas

29 października 2018, 18:30

Kino Iskra

Cierpka groteska, czyli prawda o wojnie w Donbasie
Drodzy Państwo, ochłonąwszy już nieco z urodzinowych emocji, zapraszamy na kolejny pokaz i spotkanie z gościem, którego jeszcze w naszym Kinochłonie nie było! Przed nami pełen wrażeń filmowych październikowy wieczór…
W poniedziałek 29 października o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra pokażemy „Donbas”, najnowszy film Siergieja Łoźnicy, który na tegorocznym Festiwalu w Cannes zgarnął za ten obraz jedną z nagród za reżyserię. Twórca dramatu wojennego „We mgle”, który oglądaliśmy wspólnie w 2014 roku, tym razem zabiera nas w realia wojny hybrydowej – konfliktu pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami, a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Trwa wojna, ale na jej tle toczy się codzienne życie, na którym właśnie swoje filmowe oko zawiesza Łoźnica… Roześmiani nowożeńcy, trochę zakłopotany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne uznają za faszystę, żołnierze pałaszujący na dachu czołgu kiszone ogórki to tylko niektóre postaci, jakie pojawią się w 13 filmowych segmentach tylko pozornie ze sobą nie związanych, bo zmierzających do wspólnego finału.
Siergiej Łoźnica w konwencji z pogranicza czarnej komedii ukazuje wojnę w Donbasie przez pryzmat ukraińskiej codzienności. Z kilku filmowych sekwencji wyrasta – chociaż groteskowy, to miażdżący – obraz konfliktu, ale i portret cywilizacji doby post-prawdy i fake-newsów.
Film obejrzy z nami Piotr Szygalski – dziennikarz telewizyjny, radiowy, prasowy i internetowy specjalizujący się w tematyce filmowej, przez wiele lat związany z Radiem Wawa, współpracował też „Machiną”, „Maximem”, „Playboy'em”, a nawet „Filipinką”, prowadził lub współtworzył programy: „Kinokonik”, „Ulice Kultury”, „Kulturalni” i „Wstęp Wolny”, a obecnie można go usłyszeć na antenie Radia Praga w filmowej audycji „P.S.Kino”.
Po projekcji porozmawiamy o sytuacji w Donbasie oraz o cywilizacji w kontekście nowych mediów.
Zapraszamy!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Plakat: Donbas

Czas trwania: 110 min.

Reżyseria: Siergiej Łoźnica

Siergiej Łoźnica w najnowszym fabularnym filmie "Donbas" w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Noworosja - państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki - Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi. "Donbas" to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.

Gościem pokazu będzie:

Fotografia: Piotr Szygalski

dziennikarz telewizyjny, radiowy, prasowy i internetowy specjalizujący się w tematyce filmowej, przez wiele lat związany z Radiem Wawa, współpracował  też  „Machiną”, „Maximem”, „Playboy'em”, a nawet „Filipinką”, prowadził lub współtworzył programy: „Kinokonik”, „Ulice Kultury”, „Kulturalni” i „Wstęp Wolny”, a obecnie można go usłyszeć na antenie Radia Praga w filmowej audycji „P.S.Kino”.

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW