Aida

11 października 2021, 18:30

Kino Iskra

Najważniejszy i najbardziej poruszający film tego roku to październikowa propozycja Kinochłona, który już w poniedziałek 11 października o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra pokaże „Aidę” Jasmili Žbanić, czyli świadectwo największego ludobójstwa w Europie od czasów II wojny światowej, czyli masakry w Srebrenicy w 1995 r.
Przebój tegorocznego Festiwalu w Wenecji przybliża mało znane w naszej części Europy wydarzenia z okresu wojny w Bośni i Hercegowinie. Podczas masakry w Srebrnicy ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Do dziś nie wszystkie ofiary doczekały się pochówku i nie wszyscy sprawcy zostali osądzeni… i do dziś nie mówi się o tych wydarzeniach wystarczająco głośno.
Film Jasmili Žbanić patrzy na tę wojnę oczami kobiety – tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida, nauczycielka angielskiego pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść ta ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.
Realia wojny w byłej Jugosławii oraz to jak przekładają się one na filmowy obraz przybliży nam tego wieczoru Marta Szpala główny specjalista Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka od relacji serbsko-bośniackich współpracująca z licznymi urzędami administracji państwowej, szeregiem fundacji międzynarodowych. Z Panią Martą porozmawia Maciej Białous – pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB, dobrze znany stałej widowni naszego DKF-u.
Zapraszamy na ten niezwykły i bardzo ważny seans.

Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41,
tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.
Uwaga! Wszystkie rezerwacje wygasają na pół godziny przed pokazem.

Plakat: Aida

Czas trwania: 104 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Jasmila Žbanić

Jasmila Žbanić pokazuje w tym poruszającym dramacie, przeboju festiwalu w Wenecji, jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. Główną bohaterką jest tłumaczka (Jasna Duričić) – ktoś między zagubionymi stronami, starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. Klasyczną, męską optykę wojny zastępuje nieoczywiste spojrzenie kobiet – głównej protagonistki oraz urodzonej w Sarajewie bośniackiej reżyserki. To film, który zostaje mocno w głowie, porusza do żywego, rozszarpuje serca widzów. Ale robi to nie na zasadzie terapii wstrząsowej, lecz subtelnie, dzięki przemyślanej konstrukcji, rewelacyjnej reżyserii (to najlepszy film Žbanić od czasu berlińskiego sukcesu Grbavicy), genialnego montażu Jarosława Kamińskiego. Nominowaną do Oscara Aidę powinno się pokazywać obowiązkowo w szkołach, także naszych, jako ostrzeżenie i humanistyczną lekcję współczesnej historii.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Marta Szpala

główny specjalista Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Dyplomatycznej i Kolegium Europejskiego w Natolinie, autorka tekstów. Ekspertka od relacji serbsko-bośniackich, Jako analityk współpracuje z licznymi urzędami administracji państwowej, szeregiem fundacji międzynarodowych czynnych w Polsce (w tym Fundacją im. Friedricha Eberta i Polską Fundacją im. Roberta Schumana) oraz licznymi think-tankami z państw Bałkanów Zachodnich.

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Realizacja strony: Rafał Rowiński