Namiary na Oscary 2019 – „Roma”

26 lutego 2019, 19:00

Kino Iskra

Główny konkurent naszej "Zimnej wojny", nominowany do Oscarów w kategoriach:
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
Najlepszy Film
Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa - Yalitza Aparicio
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa - Marina de Tavira
Najlepszy Reżyser
Najlepszy Scenariusz Oryginalny
Najlepsza Scenografia
Najlepsze Zdjęcia
Najlepszy Dźwięk
Najlepszy Montaż Dźwięku

Plakat: Roma

Czas trwania: 135 min.

Reżyseria: Alfonso Cuarón

ROMA to barwny portret konfliktów rodzinnych i społecznej hierarchii pośród politycznego chaosu, opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Cleo (Yalitza Aparicio) i Adela (Nancy García García) pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia (Marina de Tavira) usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne? Starając się nadać nowy sens miłości i poczuciu solidarności w kontekście hierarchii społecznej, gdzie klasa i rasa są ze sobą pokrętnie splecione, Cleo i Sofia po cichu zmagają się ze zmianami przenikającymi ich rodzinny dom w kraju, w którym dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Kuba Mikurda
Filmoznawca, dziennikarz, psycholog filozof, w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk prowadzi grupę badawczą pracującą nad współczesnymi, filozoficznymi teoriami filmu; autor i współautor całej półki książek o tematyce filmowej, Współpracował między innymi z „Canal+”, „Krytyką Polityczną” i „Biurem Literackim”.
Fotografia: Błażej Hrapkowicz
Krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje "Filmie", "Kinie", "dwutygodnik.com", "filmweb.pl", jest także współautorem "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" i "Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej".

Realizacja strony: Rafał Rowiński