Oficer i szpieg

20 stycznia 2020, 18:30

Kino Iskra

Skandal, który wstrząsnął nie tylko Francją
Nie od dzisiaj wiadomo, że najbardziej niewiarygodne historie pisze życie, dlatego też mamy dla Państwa opartą na faktach, niesamowitą historię szpiegowską. Jeśli dodamy, że jej reżyserem jest Roman Polański, będziecie już wiedzieć, że następny poniedziałkowy wieczór musicie spędzić z DKF-em KINOCHŁON!
20 stycznia o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra zaserwujemy Państwu film „Oficer i szpieg” nagrodzony Srebrnym Lwem oraz Nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Wenecji. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Alfreda Dreyfusa, który, pełniąc służbę francuskiego kapitana, zostaje niesłusznie skazany na dożywotnie więzienie za zdradę stanu. Do dziś nazwisko tego kapitana powraca we wszelkich dyskusjach na temat praw jednostki, lustracji i roli prawdy w codziennej polityce prowadzonej przez państwo. W jego obronie stawała ówczesna francuska elita, pisarze i uczeni. Słynna afera Dreyfusa podzieliła całą Francję.
Każdy, kto widział ten film przyznaje, że to solidne kino historyczne, a Polański zadbał tu o klimat i detale epoki, w której toczą się wydarzenia – wspaniałe kostiumy, przyciemniona sceneria gabinetów i pokoi wojskowych oraz oficerskie zwyczaje XIX-wiecznej Francji.
Wydarzenia związane z kontrowersyjną do dzisiaj sprawą Alfreda Dreyfusa poznamy z perspektywy Georgesa Picquart (w tej roli Jean Dujardin), oficera wywiadu, który wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa na Wyspie Diabelskiej u wybrzeży Gujany Francuskiej odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Na szali tej stawki będzie nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale, przede wszystkim, wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii…
Całą sprawę Alfreda Drayfusa oraz kwestię, czy film jest nawiązaniem do biografii Romana Polańskiego przedyskutuje z nami Tomasz Adamski – filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.
Bądźcie z nami w poniedziałek – zapraszamy!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41,
tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.
Uwaga! Wszystkie rezerwacje wygasają na pół godziny przed pokazem.

Plakat: Oficer i szpieg

Czas trwania: 126 min.

Reżyseria: Roman Polański

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Tomasz Adamski
Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW