ŻubrOFFka: Czechy – to (nie) musi boleć

11 czerwca 2021, 19:00

Kino Iskra

Chociaż dla podlaskich kinomanów ŻUBROFFKA kojarzy się z zimą, to w tym roku filmowy żubr zaryczy na początku lata. Augustowski DKF KINOCHŁON zaprasza na 15. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. Całe wydarzenie jest niemal tygodniowym cyklem wydarzeń na terenie całego województwa podlaskiego odbywających się hybrydowo – stacjonarnie i online.

A co w Augustowie? – zestaw filmów czeskich, pod wspólnym tytułem „Czechy – to (nie) musi boleć”. 11 czerwca DKF zaprasza na godzinę 19:00 do kina Iskra (ul. 3 Maja 38). Tam, zupełnie za darmo, będzie można obejrzeć blok siedmiu krótkometrażowych filmów, który został przygotowany specjalnie na potrzeby ŻubrOFFki. Gościem tego pokazu będzie Edyta Serafin – Bohemistka, tłumaczka z języka czeskiego. Obecnie pracuje jako specjalistka ds. programowych i PR w Czeskim Centrum w Warszawie. Absolwentka studiów literatoroznawczo-językoznawczych na Wydziale Polonistyki UW (specjalizacja: krytyk przekazów medialnych). Dyplom magisterski otrzymała z zakresu kulturoznawstwa (specjalizacja: Czechy) w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Jako wolontariuszka współpracowała z przeglądem filmowym Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Pochodzi z Podlasia (jej miasto to Białystok). Trochę gra na perkusji.

Przygotowany przez Czeskie Centrum w Warszawie blok filmowy, w swoisty, niepozbawiony absurdu i ciężkiego humoru sposób, odsłoni przed Wami znój i piękno codzienności, inspirując (być może) do poszukiwania między nimi właściwych proporcji we własnym życiu. Filmy opowiadają też o tym, co by się zmieniło, gdybyśmy raz wypadli z rytmu obowiązków, i dla kogo życie zaczyna się po śmierci. Dowiecie się też, jak to jest z tą słynną czeską tolerancją, jak uporać się z problematycznym sprzętem gospodarstwa domowego, co można zobaczyć w Skalsku i dlaczego niektóre kobiety noszą tak wielkie torebki.

Jeśli masz więcej niż 16 lat, serdecznie zapraszamy – wstęp bezpłatny!

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”, współorganizator: DKF Kinochłon i Augustowskie Placówki Kultury

Plakat: ŻubrOFFka: Czechy – to (nie) musi boleć

Czas trwania: 68 min.

Od lat: 16

Obsada:

CZECHY - TO (NIE) MUSI BOLEĆ

Program:
"Padle Sylvie", Verica Pospíšilová Kordić, Czech Republic, 2019, 12'
"Pračka", Alexandra Májová, Czech Republic, 2020, 5'
"Musí to být bolestivý", David Semler, Czech Republic, 2020, 15'
"Jsme si o smrt blíž", Bára Anna Stejskalová, Czech Republic, 2020, 11'
"Days Off", Filip Blažek, Czech Republic, 2018, 11’
"Grandpa’s Journeys", Tereza Šimanovská, Czech Republic, 2020, 4’
"Don’t Be A Pussy", Jakub Jirásek, Czech Republic, 2019, 20’

 

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Edyta Serafin

Bohemistka, tłumaczka z języka czeskiego. Obecnie pracuje jako specjalistka ds. programowych i PR w Czeskim Centrum w Warszawie. Absolwentka studiów literatoroznawczo-językoznawczych na Wydziale Polonistyki UW (specjalizacja: krytyk przekazów medialnych). Dyplom magisterski otrzymała z zakresu kulturoznawstwa (specjalizacja: Czechy) w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Jako wolontariuszka współpracowała z przeglądem filmowym Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Pochodzi z Podlasia (jej miasto to Białystok). Trochę gra na perkusji.

Realizacja strony: Rafał Rowiński