Filmowe Podlasie Atakuje Augustów

3 grudnia 2021, 18:30

sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.

Sala widowiskowa MDK, II piętro, wejście od ul. Kościelnej.
Wstęp wolny

Plakat: Filmowe Podlasie Atakuje Augustów

Reżyseria:

Obsada:

NIECODZIENNIK EPIDEMIOLOGICZNY 1,

reż. Agnieszka Waszczeniuk / 2020, animacja, 3’43”.

Satyryczny miniserial animowany, dotyczący codzienności w świecie opanowanym przez koronawirusa.


KRZYŻÓWKA

reż. Jan Bujnowski / 2019, fabuła, 15'.

Krzyżówka - zagadka słowno-literowa polegająca na odgadywaniu lub dopasowywaniu haseł i wpisywaniu ich w krzyżujące się ze sobą rubryki. Zazwyczaj celem rozwiązywania krzyżówki jest odgadnięcie hasła składającego się z porozrzucanych po niej, oznaczonych cyframi liter. Starszy mężczyzna rozwiązuje krzyżówkę, w której napotyka różne hasła. Niektóre są łatwiejsze, inne trudniejsze, ale zawsze wiążą się w jakiś sposób z wydarzeniami z jego życia. Czy z pozoru prosta łamigłówka może stać się czymś więcej niż tylko sposobem na zabicie czasu?


PIACH

reż. Bartosz Tryzna i Monika Stpiczyńska / 2020, dokument, 16'.

Dzień z życia trzech robotników drogowych.


ORGANEK: POGO

reż. Maciek Szupica i Krzysztof Kiziewicz / 2020, teledysk, 5'.
Impresja o tym, co teraz dzieje się w polskim społeczeństwie. Nastąpił dziwny czas podziałów i rozłamów społecznych. To luźna krytyka polityczna czasów, w których żyjemy i nastrojów politycznych, które nas otaczają. “Nie staramy się stawać po żadnej ze stron. Po prostu przyglądamy się temu z ciekawością i przerażeniem zarazem.” – mówią autorzy.


ROZWIĄZANIE

reż. Szymon Ruczyński / 2020, animacja, 8'.

Jest XXI wiek. Bohaterka filmu z niedowierzaniem obserwuje, jak wśród niewielkiej lokalnej społeczności odżywa wiara w czary. Wobec tajemniczej kobiety padają oskarżenia o uprawianie czarnej magii. Każdy ma coś do powiedzenia, a do gry włączają się miejscowe władze, środki masowego przekazu i Kościół. Nawet sama bohaterka odkrywa, że zajęcie stanowiska w tym sporze może nie być tak oczywiste, jak zdawało się na początku.


WYOBRAŹ NA NOWO

reż. Paweł Nazaruk / 2021, dokument 17’40”.
Film opowiada o Martinie Thaulow, duńskim fotografie i filmowcu, który swoją pracą i swoim życiem rzuca wyzwanie instytucjonalnej machinie traktującej uchodźców tylko w kategoriach problemu, którego należy się po prostu pozbyć. Reimagine, czyli wyobraź to sobie na nowo, inaczej, lepiej!


SŁUCHAJ

reż. Kijek/Adamski / 2020, animacja, 3’50”.

Kameralny moment refleksji na temat możliwości dialogu między kobietą i mężczyzną zamienia się w symboliczne zjawisko. Kobieta przenosi się w kosmos i wraca na Ziemię, by nawiązać nić porozumienia z mężczyzną na piedestale.


DOG DAYS

reż. Zuzanna Grajcewicz, scenariusz: Zuzanna Grajcewicz, Ewa Radzewicz, zdjęcia: Ewa Radzewicz / 2019, fabuła, 15'.

W świecie bez zwierząt, działa firma świadcząca usługi mające zrekompensować ludziom ich brak.


WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE I KAPELA ZDZISŁAWA KWAPIŃSKIEGO – MOKOTOWSKI OBEREK,

reż. Kobas Laksa / 2021, teledysk, 2’30”

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Maciej Rant

urodzony w Augustowie w czasie, gdy w mieście przebywała ekipa serialu "Czarne chmury"! Kierownik kina Forum przy Białostockim Ośrodku Kultury, pomysłodawca i organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz dyrektor artystyczny i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Filmowiec niezależny, pomysłodawca i członek kolektywów filmowych Podlasie Makes Me Happy i Hermanos de Chamuco (m.in. filmy: "Krańce świata: Człowiek Ryba", "Wielki Łapiak", "Krwawy pazur", "Tandemem przez pogranicze", "Ginące zawody: Herr Barbarisch", "Ginące zawody: Kurzy śpiewak", "Goście, czyli na wschodnich bezdrożach"), muzycznego kolektywu Demonios Latinos oraz - wraz z Tomaszem Adamskim - kolektywu Kaufman Bros & Sista (mającego na koncie wystawę "Wyśniona historia kina na Podlasiu" i pracującego nad książką o historii podlaskiego kina). Selekcjoner filmowy, juror, organizator wielu wydarzeń filmowych, muzycznych, wystaw i warsztatów w kraju i za granicą. W wolnych chwilach zawodnik i propagator piłki błotnej (Swampions Soccer League / Błotnej Ligi Mistrzów i Puchar Podlasia w Piłce Błotnej).

Fotografia: Krzysztof Sienkiewicz

promotor rodzimej kinematografii krótkometrażowej; animator kultury i fan filmowych spotkań; koordynator w: Filmowe Podlasie Atakuje! Żubroffka! DKF GAG, kino Forum, BOK-dział filmowy; organizator warsztatów i setek pokazów filmowych w Polsce i za granicą, prelegent, juror, kurator, krótkiego metrażu aplikator :)

Realizacja strony: Rafał Rowiński