American Beauty

5 sierpnia 2022, 20:30

podwórze Miejskiego Domu Kultury w Augustowie

Na półmetku wakacji Augustowskie Placówki Kultury i DKF KINOCHŁON mają dla Państwa nie lada gratkę filmową – pokaz plenerowy obsypanego Oscarami filmu „American Beauty” w reż. Sama Mendesa. Oto najświeższa propozycja w ramach cyklu Granie w Bramie.
W piątek 5 sierpnia o godz. 20:30 w podwórzu Miejskiego Domu Kultury w Augustowie (Rynek Zygmunta Augusta od strony ul. Kościelnej) obejrzymy jeden z najlepszych filmów 1999 roku, bez wątpienia kultową historię kryzysu wieku średniego pewnego amerykańskiego mężczyzny…
„American Beauty”, choć pewnie dobrze znany, to nie zaszkodzi przypomnieć, jest opowieścią o 42-letnim Lester Burnham (nagrodzony za tę rolę Oscarem, Kevin Spacey), pracowniku agencji reklamowej, znudzonym swoim na pozór uporządkowanym i dostatnim życiem. Jego żona Carolyn (Anette Benning), owładnięta obsesją zawodowego sukcesu, zaczyna go irytować. Natomiast córka Jane (Thora Birch), zakompleksiona nastolatka, zamyka się przed nim. Obie uważają go za kompletnego nieudacznika. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia Lester zdaje sobie sprawę, że koncentrując się na materialnych przyjemnościach, traci radość życia. Postanawia zmienić swój los i sprawić, by jego życie stało się bardziej swobodne i szczęśliwe. Udaje mu się to z pomocą szkolnej koleżanki córki, zmysłowej Angeli (Mena Suvari, również nagrodzona Oscarem). Co wynika z tego postanowienia? Przekonajcie się (albo przypomnijcie sobie) razem z nami podczas piątkowego wieczoru w MDK-owskiej Bramie!
W filmowy klimat lat dziewięćdziesiątych wprowadzi nas videoprelekcja Michała Oleszczyka, przyjaciela KINOCHŁONA, cenionego w Polsce i na świecie krytyka filmowego, twórcy podcastu SpoilerMaster.
Zapowiada się niesamowicie! Trzymajcie kciuki za pogodę. Nie obawiajcie się jednak, bo jeśli zaskoczy nas tego wieczoru deszcz, przeniesiemy się z seansem na górę, do sali widowiskowej MDK.
Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.

Plakat: American Beauty

USA

Czas trwania: 122 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Sam Mendes

42-letni Lester Burnham (Kevin Spacey) przeżywa kryzys wieku średniego. Dobry samochód, piękny dom i urządzony z klasą ogród przestają go cieszyć. Nie potrafi już porozumieć się z żoną, dla której osiągnięcie zawodowego sukcesu jest najważniejsze. Nastoletnia córka, przeżywająca młodzieńcze frustracje, stroni od jego towarzystwa. Problemy zawodowe dopełniają kielich przepełniającej go goryczy. Lester postanawia się zmienić, odnaleźć sens i radość życia. Jedną z szans na odmianę wydaje się flirt z koleżanką córki.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.

Realizacja strony: Rafał Rowiński