Stracone złudzenia

17 października 2022, 18:30

Kino Iskra

W poniedziałek 17 października o godz. 18:30 DKF KINOCHŁON zaprasza do kina Iskra na „Stracone złudzenia” Xaviera Giannoli. Film przeniesie nas do XIX wieku, gdzie poznamy początkującego poetę Luciena, który w poszukiwaniu popularności, sławy oraz, przede wszystkim, źródła sfinansowania publikacji jego „poezji”, postanawia wyjechać z rodzinnych, prowincjonalnych stron. Nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton, co staje się pretekstem dla przeprowadzki do Paryża. Jednak na paryskich brukach roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Jaką drogę wybierze 20-letni Lucien de Rubempré? – przekonajcie się razem z nami. Zdradzimy jedynie tyle, że porzuci poezję na rzecz dziennikarstwa…
Ten obsypany Cezarami film jest niezwykle udaną adaptacją powieści Honoré de Balzaca, która świetnie pokazuje ponadczasowość XIX-wiecznej prozy. Ale to błyskotliwa reżyseria sprawia, że obraz trafia w samo sedno współczesnych dyskusji o awansie społecznym, elitach i mediach chodzących na sznurku tych elit. Czy wszystko jest na sprzedaż i liczy się tylko ten, kto zapłaci więcej?
Na to i inne pytania stawiane nie tylko w XIX-wiecznej, paryskiej rzeczywistości spróbujemy odpowiedzieć razem z Michałem Dąbrowskim – pracownikiem Uniwersyteckiego Centrum Kultury, doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych w dyscyplinie socjologia. Naukowo interesuje się socjologią duchowości, teoriami spiskowymi oraz socjologią kultury. Cieszymy się na to spotkanie, tym bardziej, że będzie to kinochłonowy debiut pana Michała!
Spędźcie z nami ten październikowy wieczór – serdecznie zapraszamy.
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Plakat: Stracone złudzenia

Czas trwania: 149 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Xavier Giannoli

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien (Benjamin Voisin) nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton (Cécile de France). Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Michał J. Dąbrowski

Pracownik Uniwersyteckiego Centrum Kultury, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych w dyscyplinie socjologia. Naukowo interesuje się socjologią duchowości, teoriami spiskowymi oraz socjologią kultury. W przerwach od nauki i filmów pasjonuje go fotografia, montaż filmowy, teatr oraz dobre jedzenie.
(Fot. Monika Piskurevič)

Realizacja strony: Rafał Rowiński