Wyspa psów

27 sierpnia 2018, 19:00

Kino Iskra

Kochana Widownio, DKF „KINOCHŁON” nie ma czasu na letni wypoczynek i już 27 sierpnia ogodz. 19:00 zaprasza do augustowskiego kina Iskra na kolejny wakacyjny pokaz. Wyświetlimy wtedy animację twórcy „Grand Budapest Hotel” i „Kochanków z Księżyca”.
„Wyspa psów”, bo o niej tu mowa, to zabierająca nas w niedaleką przyszłość opowieść o Atarim – dwunastolatku z Japonii, który jest synem burmistrza miasta Megasaki. I właśnie w Magasaki na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy zostają wygnane na wysypisko odpadów. Atari, by odnaleźć swojego czworonożnego przyjaciela, wyrusza na „wyspę śmieci” – co go tam spotka i czy uda mu się odszukać pupila? Przekonajcie się z Kinochłonem.
„Wyspa psów” jest drugą (po „Fantastycznym Panu Lisie”) animacją poklatkową Wesa Andersona, na której nie zawiodą się fani twórczości tego reżysera. Znajdziecie tu wszystko – wdzięk, inwencję, wyobraźnię, zabawne dialogi, pomysłowe gagi i ciekawe, wyraziste psie postacie. To połączenie fascynującej przygody z alegorią współczesnego społeczeństwa. Kogóż więcej brakuje nam tego wieczoru do pełni szczęścia? – tak, nieprzeciętnego gościa i wspaniałej widowni!
Film obejrzy razem z nami, dobrze znana Widowni Kinochłona, Kaja Klimek – wielka fanka filmów Wesa Andersona, tłumaczka i publicystka popkulturowa, dwukrotnie wyróżniona w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka.
Takiego seansu nie można przegapić – bądźcie z nami 27 sierpnia!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Plakat: Wyspa psów

Czas trwania: 101 min.

Reżyseria: Wes Anderson

Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari leci na miniaturowej machinie powietrznej na „wyspę śmieci”, by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Kaja Klimek

Kaja pochodzi z Tarnowskich Gór na Śląsku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowuje pracę doktorską na temat roli didżeja we współczesnej kulturze. Tłumaczka i publicystka popkulturowa, dwukrotnie wyróżniona w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka (2011+2012).
Jest wielbicielką filmów Wesa Andersona. Prowadziła prelekcje do jego filmów również młodszej publiczności. Od 2016 roku prowadzi spotkania z reżyserami w ramach Uppsala International Short Film Festival.
Lubi bluzy ortalionowe i bardzo dużo innych rzeczy... ale najbardziej dwóch Nicolasów: Cage’a i Windinga Refna.

Relacja z wydarzenia

Ten poniedziałkowy – ostatni tego lata – pokaz DKF-u był niezwykły właściwie pod każdym względem. Po pierwsze – co nie zdarza się często – oglądaliśmy animację, po drugie – spotkanie z gościem odbyło się przed filmem, po trzecie – pokazaliśmy również nakręconą przez nas sondę uliczną,  w której opowiadali Państwo o zaletach przyjaźni z czworonogami i dlaczego adopcja psów ze schroniska to rewelacyjna sprawa, po czwarte – i naaaajważniejsze – razem z naszą Widownią, która po raz kolejny, pokazała, jak wielkie serce ma dla zwierząt – zebraliśmy całkiem sporo gadżetów (i pieniędzy), które wesprą schroniska psów działające w Augustowie i okolicach oraz stowarzyszenia działające na rzecz poprawy losu bezdomnych psiaków. Co się dokładnie działo? – zapraszamy do lektury.

Zanim rozpoczęła się projekcja najnowszego filmu Wesa Andersona pt. „Wyspa psów”. Nasza przyjaciółka, Kaja Klimek opowiedziała naszej widowni o specyfice filmów Wesa Andersona i o tym, na co zwrócić uwagę podczas seansu jego najnowszego dzieła. Prezentacja, jaką oglądaliśmy na kinowym ekranie, okazała się bardzo pomocna  i pozwoliła zrozumieć niektóre zabiegi stylistyczne reżysera. Kaja, chociaż nie było pofilmowej dyskusji, nie wyjechała z Augustowa z pusta ręką. Tym razem, cieszyła się nie tylko z filmowego blendu kawy sprezentowanego przez augustowska palarnię kawy LA KAFO, ale i z personalizowanej torby, którą uszyła Recobag, czyli Danusia Matelak – nasz nowy kinochłonowa partner! – spójrzcie sami, jaka perełka wyszła spod jej palców!

Samą animację można scharakteryzować bardzo krótko – widać w niej rękę Wesa Andersona. Zarówno w warstwie fabularnej opowieści, jak i w sposobie jej zrealizowania. Wyspa psów – wyspa śmieci, na którą trafiały zakażone groźnym wirusem czworonogi – wpisała się w baśniowy klimat produkcji Andersona. Choć nie jest historią wesołą, to nie zabrakło w niej typowo baśniowych elementów.

Tego wieczoru jednak film i gość, zeszli na trochę dalszy plan… Chyba bez żalu, bo po raz kolejny z pomocą widowni udało nam się wesprzeć potrzebujące, przede wszystkim ciepłego domu i kochającego właściciela, czworonogi. Dziękujemy za te kilogramy psiej karmy, wszystkie kilometry obroży i smyczy oraz metry kwadratowe koców i okryć – wszystkie trafią do zwierzaków. Mówimy to kolejny raz – jesteście Państwo wspaniali! I przyznajemy – pękamy z dumy, że mamy tak wrażliwą, kochająca zwierzęta Widownię.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Zanim galeria, sprawdźcie, co Kaja Klimek powiedziała nam o filmach Terry’ego Gilliama – tak w ramach zaproszenia na kolejny pokaz:

A na zakończenie, rzućcie okiem w galerię zdjęć z tego wieczoru. Autor: Jakub Jackiewicz:

 

Realizacja strony: Rafał Rowiński