6. urodziny KINOCHŁONA – dzień pierwszy

5 października 2018, 19:30

Kino Iskra

Wielkimi krokami zbliżają się nasze szóste urodziny. W tym roku, sześciolecie powstania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kinochłon” będziemy świętować aż cztery dni! Atrakcji nie zabraknie – i dla dorosłych, i dla tych najmłodszych widzów. Spójrzcie tylko Państwo, co przygotowaliśmy na ten czas.
Świętowanie rozpoczniemy w piątek 5 października o godz. 19:30. Wtedy w augustowskim kinie Iskra rozpocznie się wernisaż wystawy plakatu Aleksandra Walijewskiego, młodego artysty grafika, autora także naszych urodzinowych plakatów.
Kolejnym punktem tego wieczoru będzie seans odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu, który na stałe wpisał się już w historię polskiego kina i serca kinomanów – „Kingsajz” Juliusza Machulskiego. Gościem i gwiazdą tego pokazu będzie niekwestionowana diwa polskiego kina – Katarzyna Figura, niezapomniana Mariola Wafelek z „Pociągu do Hollywood”, Ala z „Kingsajzu”, Basia Gołąbek ze „Złota dezerterów” i Gosia z „Ajlawju” – wspaniała, wielokrotnie nagradzana aktorka filmowa i teatralna.

Plakat: Kingsajz

Czas trwania: 104 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Juliusz Machulski

"Kingsajz" czyli "...gdy wszystko jest za małe za krótkie zmień swój rozmiar zostań krasnoludkiem...."

Kto powiedział, że krasnoludków nie ma? Mistrz polskiej komedii, Juliusz Machulski przenosi widzów do Szuflandii, tajemniczej krainy mieszczącej się w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu, gdzie owszem krasnoludki sobie żyją dość licznie… A jeden z nich strzeże tajemnicy eliksiru o nazwie kingsajz. Pozwala on zyskać rozmiary człowieka i zamieszkać w krainie ludzi, gdzie można się cieszyć wolnością i... kobietami. A kiedy taką kobietą może być fantastyczna Katarzyna Figura, w latach 80-będąca symbolem seksu i okrzyknięta przez Amerykanów polską Marilyn Monroe, to wyzwanie staje się jeszcze większe. Wspaniała muzyka Krzesimira Dębskiego, niezapomniany klimat lat 80’, doskonała obsada i fantastyczna scenografia – to właśnie "Kingsajz", bajka dla dorosłych z oczywistym przesłaniem, które odczytać można w kultowych dialogach:
"Świeże macie muchy? 
– Prosto z dzisiejszej pajęczynki!
 – To dla mnie raz.
 – Talon proszę. Muchy tylko na talony!"
"Oż ty w dziuplę kopany!... Ty!... A ty sam jesteś polokoktowiec! Niuchać tu przyszedł! Zdradziliście, wymusiliście, nadużyliście... ale jesteście na liście".

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Katarzyna Figura

Aktorka filmowa i teatralna. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w 1979 r. - zagrała epizod w filmie "Mysz". Pod koniec studiów wystąpiła w "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego. W 1985 r. zagrała główną rolę w "Ga, ga. Chwała bohaterom". W latach '80 ważnymi w jej karierze produkcjami okazały się "Kingsajz" oraz "Pociąg do Hollywood", za który otrzymała pierwszą nagrodę - Złotą Kaczkę. Za rolę w "Ajlawju" Marka Koterskiego otrzymała w 1999 r. statuetkę Złotego Lwa. Po raz drugi uhonorowana została tą nagrodą w 2003 r. za rolę Ubicy z "Ubu Król" Piotra Szulkina...

Relacja z wydarzenia

Ach, cóż to był za wieczór!

Śmiało można powiedzieć, że na ten wieczór czekaliśmy sześć długich (ale przyjemnych i owocnych) lat – na wieczór z Katarzyną Figurą. Wszak początek szóstych urodzin DKF-u wymaga niezwykłego gościa i niezwykłej oprawy. Niezwykłe – to dobry epitet określający poniedziałkowe spotkanie.
W kasie biletowej witał(a) Państwa tego wieczoru sympatyczny(-a) krasnoludek z muchą – przepraszam, pająkiem – na dziko. Ale to nie jedyna niespodzianka… W kinowym holu zawisła wystawa plakatu Aleksandra Walijewskiego, autora także naszych urodzinowych grafik. I jak na wernisaż przystało – była rozmowa z Artystą o fascynacjach, zamiłowaniach, inspiracjach i tajnikach pracy tworzenia plakatów. Pan Aleksander projektuje plakaty filmowe i kulturalne, w których wyraźnie widać inspirację Polską Szkołą Plakatu. Film najczęściej obrazuje w formie portretu zestawiając go w kreatywny  i zaskakujący sposób z symbolami i przedmiotami. Mamy nadzieję, że prace te podbiły Państwa serca, równie mocno, jak nasze…
Uczcie duchowej towarzyszyła rozkoszna dla kubków smakowych uczta dla ciała – można było skosztować nie tylko wina, ale i filmowego blendu z augustowskiej Palarni Kawy La Kafo oraz poczęstować się równie filmowymi przekąskami serwowanymi przez Tawernę Fisza.

Reszta wieczoru rozegrała się w kinowej sali. Na film Juliusza Machulskiego „Kingsajz” zaprosiła nas sama Katarzyna Figura – aktorka filmowa i teatralna, wielokrotnie nagradzana za role, które zapadły głęboko w pamięć nie tylko polskiej widowni. Razem więc przenieśliśmy się do Szuflandii i walczyliśmy o Kingsajz dla każdego!
Tuż po seansie ekran poszybował do góry, a na scenie zasiadła Katarzyna Figura i w rozmowie z Bartkiem Świerkowskim zarażała widownię optymizmem, ciepłem i serdecznością. Opowiedziała nam, między innymi, o pracy nad filmem „Kingsajz” i o tym, jak w ogóle doszło do tego, że zaangażowała się w prace nad tą produkcją. Aktorka nie szczędziła nam także szczegółów (sekretów i tajemnic) zza teatralnej kurtyny, zdradzając za co kocha teatr. Nie zabrakło zwierzeń dotyczących jej „miejsca na ziemi”, czyli o Gdyni, wschodach słońca nad morzem i tamtejszej scenie teatralnej.
Dawno już nie było w naszym DKF-ie tak serdecznej, ciepłej i optymistycznej rozmowy. Bardzo dziękujemy Katarzynie Figurze, która urzekła widownię i nas. Nie można pominąć faktu, że aktorka wspólnie z widzami obejrzała wystawę  plakatu w holu, porozmawiała nie tylko z Aleksandrem Walijewskim – chętnie rozdawała autografy i fotografowała się z naszymi urodzinowymi gośćmi, czyli Widownią Kinochłona.

Wieczór zwieńczyły kwiaty i prezent od augustowskiej Pracowni Ala Ma Kota – mała podobizna aktorki.
Jakie emocje towarzyszyły pierwszemu dniu naszych urodzin? – spójrzcie tylko na zdjęcia i wszystko będziecie wiedzieć!
Autor fotografii w galerii: Jakub Jackiewicz

Realizacja strony: Rafał Rowiński