W deszczowy dzień w Nowym Jorku

8 sierpnia 2019, 19:30

Kino Iskra

Augustów → NY, czyli filmowe spotkanie
z miastem Woody’ego Allena

DKF KINOCHŁON zaprasza na dwa dni z Woddy’m Allenem – 8 i 9 sierpnia wybierzemy się w filmową podróż do Nowego Jorku i liczymy na to, że zabierzecie się Państwo z nami, tym bardziej, że nasze zaproszenie przyjęli fantastyczni goście!
W czwartek 8 sierpnia o godz. 19:30 w kinie Iskra pokażemy najnowszy film mistrza „intelektualnej komedii” – „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”. Krytyka już kilka dni po premierze stwierdziła, że to najlepszy z filmów Woody’ego Allena. Historia pary studentów. Ona jest dziennikarką i któregoś dnia otrzymuje propozycje przeprowadzenia wywiadu ze znanym reżyserem, co staje się pretekstem do romantycznego wypadu do Nowego Jorku. Jednak już od samego początku wyprawy wszystko idzie zupełnie inaczej niż zaplanowali. Dziewczyna, zamiast na romantyczną randkę z Gatsbym, trafi do świata największych gwiazd filmowych. Tymczasem na drodze Gatsby’ego staje siostra jego byłej dziewczyny, Shannon. I jak to u Allena – inteligentne dialogi, żarty i gierki słowne, a wszystko przepełnione miłością do Nowego Jorku. O niej właśnie porozmawiają tego wieczoru nasi goście, chociaż innych nowojorskich, amerykańskich i filmowych (oczywiście!) tematów też nie zabraknie.
Tego wieczora będzie z nami aż troje wspaniałych gości! Debiutująca w KINOCHŁONIE Adriana Prodeus – kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR. Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród, Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”. Partnerować jej w rozmowie będą Radosław Korzycki (publicysta "Dziennika Gazety Prawnej". Pracę dziennikarską zaczynał w „Polityce”, potem pracował w "Dzienniku” i "Tygodniku Powszechnym". Zajmuje się polityką zagraniczną, głównie amerykańską oraz relacjami transatlantyckimi. Autor korespondencji i reportaży z USA. Autor bloga "Stany zapalne" o bieżącej amerykańskiej polityce) i dobrze znany już Naszej Widowni Michał Oleszczyk (dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej).
Drugi dzień naszej imprezy Augustów → New York to pokaz plenerowy i powrót do kultowego filmu Woody’ego Allena: w piątek 9 sierpnia w podwórzu przy Rynku Zygmunta Augusta 10 (przy księgarni Atena) o godz. 21:00 wyświetlimy „Manhattan” - nominowany do dwóch Oscarów za scenariusz i dla najlepszej aktorki drugoplanowej, nostalgiczny wyraz miłości Woody’ego Allena do Nowego Jorku. Reżyser porusza w nim problem miejskiej alienacji i wszechogarniającej pustki w mieście, które wyzute jest z wszelkich uczuć z powodu narkotyków, barów szybkiej obsługi i mechanicznej miłości.
Podczas tego bezpłatnego pokazu nowojorskie przekąski, czyli bajgle i hot-dogi z oryginalnego wózka zapewni Tawerna Fisza Concept by Marcin Budynek. Będzie można kupić przekąskę, coś do picia i wśród znajomych cieszyć się filmem i towarzystwem.
Zapraszamy do nas – zapraszamy do Nowego Jorku!
APK – DKF KINOCHŁON
- - -
Bilet na pokaz „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.
Pokaz filmu „Manhattan” – wstęp wolny

Plakat: W deszczowy dzień w Nowym Jorku

USA

Czas trwania: 92 min.

Reżyseria: Woody Allen

Gatsby uwielbia klimat Nowego Jorku i chce pokazać ukochanej Ashleigh rodzinne miasto. Niespodziewanie ich ścieżki rozchodzą się i każde z osobna przeżywa własne przygody, pełne humoru i zwrotów akcji. Reżyser filmowy (Liev Schreiber) zaprasza dziewczynę na pokaz roboczej wersji jego najnowszego dzieła. Będąca początkującą dziennikarką Ashleigh zostaje wciągnięta przez wydarzenia, dzięki którym poznaje scenarzystę (Jude Law) oraz gwiazdę kina – Francisco Vegę (Diego Luna). Pozostawiony samemu sobie Gatsby przypadkowo spotyka i spędza cały dzień w towarzystwie Chan (Selena Gomez) – młodej i błyskotliwej siostry swojej ex dziewczyny. Rozmarzony i skąpany w deszczu dzień w Nowym Jorku sprawi, że Ashleigh pozna siebie na nowo, a jej chłopak przekona się, że żyje się tylko raz – ale to wystarczy, jeżeli znajdzie się właściwą osobę.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Adriana Prodeus

Kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród. Doświadczona w pracy na wizji i w eterze (TVP1, TVP2, 2 Program Polskiego Radia) oraz w tekstach prasowych (Kino, Newsweek, dwutygodnik.com, kulturaliberalna.pl, krytykapolityczna.pl, stopklatka.pl, Twórczość, Zeszyty Literackie i inne). Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”, rozdziałów zbiorowych książek („Technika jest rodzajem sztuki. Filmy animowane Juliana Antonisza” wydawnictwo Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, „Polski film animowany” – współczesność).
Miłośniczka i znawczyni Nowego Jorku.

Fotografia: Radosław Korzycki

publicysta "Dziennika Gazety Prawnej". Pracę dziennikarską zaczynał w „Polityce”, potem pracował w "Dzienniku” i "Tygodniku Powszechnym". Zajmuje się polityką zagraniczną, głównie amerykańską oraz relacjami transatlantyckimi. Autor korespondencji i reportaży z USA. Autor bloga "Stany zapalne" o bieżącej amerykańskiej polityce.

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.

Relacja z wydarzenia

Pierwszy dzień imprezy: Augustów -> Nowy Jork, spotkania z prawdziwą sławą amerykańskiej reżyserii – Woodym Allenem i jego miastem, Nowym Jorkiem, rozpoczął Michał Oleszczyk. Nasz gość najpierw opowiedział trochę o reżyserskim dorobku Allena, o tym za co kochamy jego filmy i za co możemy za nimi nie przepadać. Potem mogliśmy oddać się przyjemności oglądania najnowszej produkcji reżysera, który chociaż uznawany za dziwaka i ekscentryka, zasłużył na miano najoryginalniejszego amerykańskiego reżysera swoich czasów oraz mistrza „intelektualnej komedii”. I dam sobie rękę uciąć, że część z nas podczas seansu starała się wychwycić wszystkie smaczki charakterystyczne dla zakochanego w Nowym Jorku Woody’ego Allena…

Tuż po napisach końcowych filmu „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” ekran poszybował do góry i na kinowej scenie ponownie pojawił się Michał Oleszczyk, który do dyskusji zaprosił Adrianę Prodeus i Radosława Korzyckiego. I znów głównym tematem stała się specyfika Allena i, oczywiście, Nowy Jork! Wszak reżyser ma do niego ogromny i sentyment, i szacunek… I tak dowiedzieliśmy się, że dla jednych był to film o nostalgii, dla innych o impotencji, jeszcze inni widzieli w nim kino drogi, ale wszyscy – chyba bez wyjątku – zobaczyli w nim przede wszystkim rękę i oko Woody’ego Allena.

Nasi goście, jak zwykle, nie wyszli z kina „z pustą ręką” – tym razem Pracownia Ale Ma Kota – Ręcznie Szyte Zabawki – wyposażyła ich w maskotki, podobizny Allena właśnie.

Autor zdjęć w galerii: Zbigniew Bartoszewicz (augustow.org)

Realizacja strony: Rafał Rowiński