Historia małżeńska

10 lutego 2020, 18:45

Kino Iskra

Luty, dla każdego, kto choć odrobinę zainteresowany jest tym, co w filmowym świecie piszczy, może oznaczać tylko jedno, czyli Oscary. A dla każdego, kto z augustowskim KINOCHŁONEM jest za pan brat – Namiary na Oscary.
Od 10 do 12 lutego już po raz szósty pokażemy Państwu filmy z oscarowego wyścigu, które naszym zdaniem są warte uwagi. To nie wszystko, jak co roku odwiedzą nas wspaniali goście, mamy także dla Państwa krótkie filmowe niespodzianki.
Przegląd rozpoczniemy w poniedziałek 10 lutego o godz. 18:45 (oczywiście w augustowskim kinie Iskra) filmem „Historia małżeńska”, nominowanym do Oscara w sześciu najważniejszych kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy dla Adama Drivera, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa dla Scarlett Johansson, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa dla Laury Dern, Najlepszy Scenariusz Oryginalny dla Noah Baumbach i Najlepsza Muzyka Oryginalna dla Randy Newman. To opowieść o małżeństwie z dziesięcioletnim stażem – on (Adam Driver) jest reżyserem, Ona (Scarlett Johannson) aktorką. Pracują razem w teatrze. Kiedy Nicole dostaje lukratywną propozycję z Los Angeles, Charlie ma okazję zadebiutować na Broadway'u. Idealna para zaczyna się coraz mocniej od siebie oddalać…
O zawiłościach małżeńskich historii i amerykańskiego kina porozmawia z nami wówczas Anna Osmólska-Mętrak – absolwentka italianistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W Polskim Radio prowadziła programy o tematyce filmowej. Od 1994 roku współpracuje z miesięcznikiem „Kino”. Organizatorka, a od 2009 roku przewodnicząca jury konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Tłumaczka literatury włoskiej.
Przez wszystkie oscarowe dni będzie z nami i porozmawia z naszymi gośćmi i widownią Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, dwukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje "Filmie”, „Kinie”, „dwutygodnik.com”, „filmweb.pl”, jest także współautorem „Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama” i „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”.
Przed każdym filmów pokażemy Państwu także produkcje nagrodzone w ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Jednominutowych, który jest platformą promocji krótkiej formy filmowej i wstępujących do zawodu młodych filmowców. Po jednym filmie każdego dnia – jesteśmy niesamowicie ciekawi i kto wie, może autorzy tych filmów kiedyś też staną do wyścigu po Oscary!
Serdecznie zapraszamy – tym bardziej, że karnet na wszystkie filmy to jedyne 36 złotych!
- - -
Bilety i cennik:
Bilet na pojedynczy seans: 15 zł
Karnet na Namiary na Oscary: 36 zł
Sprzedaż i rezerwacje: Miejski Dom Kultury w Augustowie, ul Nowomiejska 41, tel. 87 643 36 59

Plakat: Historia małżeńska

USA

Czas trwania: 136 min.

Reżyseria: Noah Baumbach

Nicole (Scarlett Johansson) i Charlie (Adam Driver) to kochająca się para artystów. Wspólnie pracują, wspólnie mieszkają, wspólnie wychowują synka. Wiedzą o sobie wszystko. Kto gdzie zostawia nitkę dentystyczną, kogo jakie prezenty cieszą najbardziej, co kto lubi czytać, a czego nie znosi, kogo rozprasza telewizja. Po kilku latach miłości rozpoznają najdrobniejsze gesty i grymasy, doskonale wiedzą, czego się spodziewać. W swoim "byciu razem" zrośli się niemal w jeden organizm, mimo że każde z nich ma swoje ambicje i marzenia, głęboko skrywane przed tym drugim. Nadchodzi w końcu moment, w którym to one dochodzą do głosu. Wystarczy jedna atrakcyjna propozycja, by choć na jakiś czas uwolnić się od rutyny, poczuć wolność. Czy to oznacza koniec dla pary idealnej?

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Anna Osmólska-Mętrak

Absolwentka italianistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W Polskim Radio prowadziła programy o tematyce filmowej. Od 1994 roku współpracuje z miesięcznikiem "Kino". Organizatorka, a od 2009 roku przewodnicząca jury konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Tłumaczka literatury włoskiej.

Fotografia: Błażej Hrapkowicz
Krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje "Filmie", "Kinie", "dwutygodnik.com", "filmweb.pl", jest także współautorem "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" i "Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej".

Realizacja strony: Rafał Rowiński