Kos

8 lutego 2024, 18:30

Kino Iskra

Plakat: Kos

Czas trwania: 118 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Paweł Maślona

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Agnieszka Grochowska

Urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Jeszcze przed ukończeniem studiów zadebiutowała w sztuce Teatru Telewizji "Beatryks Cenci". W 2002 r. otrzymała dyplom na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Rok później rozpoczęła współpracę z Teatrem "Studio" w Warszawie. Jej debiut przed kamerą miał miejsce w 2002 r. - zagrała w filmie "AlaRm" w reżyserii Dariusza Gajewskiego, który dwa lata później został jej mężem. Przełomem w karierze Agnieszki Grochowskiej była rola Tani w filmie Magdaleny Piekorz "Pręgi", za którą otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej, Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Agnieszka Grochowska jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W 2014 r. została odznaczona brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i "Złotym Krzyżem Zasługi". Prywatnie żona Dariusza Gajewskiego, mama Henryka i Władysława.
Agnieszkę Grochowską można było zobaczyć na deskach teatru, w tym m.in. w "Słudze dwóch panów", "Gézie dzieciaku", "Więzi", "Balu pod Orłem", "Mewie", "Zimie", "Amadeusie" Teatru Studio; "Zimie", "Kopciuchu" Teatru Małego w Warszawie; "Życiu towarzyskim i uczuciowym" Teatru Nowego Praga w Warszawie, "Królu Learze" Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie czy "Niezwyciężonym" Teatru 6 Piętro w Warszawie. Aktorka próbowała swoich sił w dubbingu. Podkładała głos w grze "Dreamfall: The Longest Journey" (2006 r.), w filmach "Ratatuj" (2007 r.), "Mali agenci. Wyścig z czasem 4D" (2011 r.), "Rodzina Addamsów" (2019 r.), "Biały sen" (2020 r.), "Eternals" (2021 r.). Agnieszka Grochowska wcieliła się w liczne role filmowe i serialowe. Zagrała nie tylko w polskich produkcjach. Jedną z bardziej znanych jej ról zagranicznych jest główna postać w polsko-szwedzkim filmie "Podróż Niny" (2004 r.).

Fotografia: Paweł Maślona

Reżyser i scenarzysta. Absolwent politologii na UJ i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autor filmów krótkometrażowych i reklamowych, które przynoszą mu liczne nagrody - jego dyplomowy obraz "Magma" zdobył w 2013 roku główną nagrodę za najlepszy krótki metraż na Palm Springs ShortFest oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcześniejszy film "Zaćmienie" zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, a "Tylko dla Obłąkanych" wygrał The Young Talent Award na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium. To także współscenarzysta głośnego filmu Marcina Wrony "Demon". "Atak paniki" to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Michał Żabiliński

Realizacja strony: Rafał Rowiński