Wszystko w temacie – dzień III

14 września 2020, 19:00

Kino Iskra

Jadą, goście jadą – pod takim hasłem przebiegnie pierwsza edycja miniprzeglądu filmów dokumentalnych „Wszystko w temacie”, którego organizatorem jest DKF KINOCHŁON.
Co przed nami? Trzy dni, trzy ciekawe dokumenty, trzy świetne miejsca no i – rzecz jasna – goście!
Podsumowaniem trzydniowego miniprzeglądu będzie poniedziałek 14 września, kiedy to o godz. 19:00 w augustowskim kinie Iskra odbędzie się premiera dokumentu zrealizowanego przez przyjaciela DKF-u, Rafała Rowińskiego. Obraz „W Augustowie się kręciło” to praca dyplomowa wykonana w Zakładzie Filmu i Mediów Uniwersytetu Gdańskiego.
Reżyser podjął się filmowego wyzwania aby zebrać seriale, filmy, które na przestrzeni lat kręcone były w Augustowie i okolicach. Bohaterem obrazu są znane nam miejsca, gdzie nagrywane były poszczególne sceny. Miejsca które dziś wyglądają często inaczej niż w filmie. Twórcy dotarli również do ludzi, którzy w różnych rolach przyczynili się do powstania seriali i filmów. Na ekranie zobaczymy m.in. Wojciecha Baturę, Maćka Krzywińskiego, a także aktorów Zbigniewa Buczkowskiego czy Dorotę Kamińską. Zapraszamy tym mocniej, że DKF Kinochłon miał przyjemność współpracować przy powstawaniu tej produkcji. Po seansie spotkanie z Rafałem Rowińskim, twórcą filmu.
Bezpłatne wejściówki na ten seans można odbierać od poniedziałku 31 sierpnia w Miejskim Domu Kultury, przy ul. Nowomiejskiej 41 (wejście od strony boiska), tel. 87 643 36 59.

Plakat: W Augustowie się kręciło

Czas trwania: 66 min.

Reżyseria: Rafał Rowiński

"W Augustowie się kręciło" to nostalgiczna opowieść o filmach, które nagrywano w Augustowie. Dlaczego wybierano Augustów? Jak się tu pracowało? Co zrobić by ekipy filmowe znów chętnie tu wracały? Jakie wspomnienia zostawili filmowcy? Gdzie znajdują się miejsca uchwycone w kadrach? Na te pytania odpowiadają świadkowie, mieszkańcy i aktorzy. Wszystko to okraszone fragmentami filmów i współczesnymi zdjęciami z miejsc ich kręcenia.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Rafał Rowiński

ur. 1996. Pochodzi z Augustowa. Ukończył studia filmoznawcze na Uniwersytecie Gdańskim. Jego filmem dyplomowym było "W Augustowie się kręciło", wyświetlane w naszym DKF-ie. Napisał również pracę na temat sposobów pokazywania bomby atomowej w filmach.
Rafał jest też twórcą strony www DKF-u Kinochłon oraz projektu filmowyaugustow.pl.

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

To pierwszy film, który mieliśmy okazję współtworzyć. Nasz kolega Rafał Rowiński nakręcił film podejmujący temat seriali i filmów, które kręcone były w Augustowie lub okolicach.
Po tygodniach, miesiącach pracy powstał film, który się podobał – zainteresowanie ogromne, twórca w świetnym nastroju, zatem obejrzyjmy zdjęcia.

Autor zdjęć w galerii: Michał Żabiliński. Foto-Bajka

Realizacja strony: Rafał Rowiński