Helmut Newton. Piękno i bestia

1 marca 2021, 19:00

Kino Iskra

„Helmut Newton. Piękno i bestia” – portret artysty w KINOCHŁONIE
Początek marca zwiastujący nadchodzącą wiosnę to doskonała okazja do spotkania ze sztuką. Kinochłon jest z artystami za pan brat, więc z przyjemnością włączył się w cykl „Do 3 razy sztuka” i przygotował specjalny seans…
1 marca o godz. 19:00 w kinie Iskra wyświetlimy film „Helmut Newton. Piękno i bestia” – dokumentalny portret artysty fotografa, który pracował z najsłynniejszymi domami mody i kojarzy się przede wszystkim z odważnymi, niepowtarzalnymi aktami. Przed jego obiektywem stawały prawdziwe gwiazdy modelingu.
Reżyser nie wybiera się w podróż w przeszłość, ale opowiada o Newtonie poprzez rozmowy z innymi – współpracownikami, modelkami i żoną. O nim i jego pracach mówią między innymi: Anna Wintour, Claudia Schiffer, Marianne Faithfull, Charlotte Rampling, Grace Jones. Wspominają sesje zdjęciowe, przywołują kontrowersje i anegdoty oraz dzielą się refleksją na temat Helmuta i jego fotografii.
„Kobieta u Helmuta była silna, pewna siebie, drapieżna, prowokacyjna, władcza. Ten jego niezwykle piękny i twórczy umysł sprawiały, że wreszcie mogłyśmy poczuć się wolne" - wspomina Grace Jones. "Jako kobieta uważam te zdjęcia za mizoginistyczne" - ripostuje w innej scenie i wali Newtonowi prosto w oczy Susan Sontag, jedna z najważniejszych amerykańskich intelektualistek ubiegłego wieku. W ten sposób, na zasadzie kontrastu, Boehm tworzy obraz wiarygodnego, skonfliktowanego, pełnego sprzeczności i wielowymiarowego bohatera.” – pisze w swojej recenzji Mateusz Dembski. A swoją opinią na temat tego filmu podzieli się z nami Adriana Prodeus – kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród. Doświadczona w pracy na wizji i w eterze oraz w tekstach. Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”.
Serdecznie zapraszamy
Ilość miejsc na widowni ograniczona do 50%, więc nie zwlekajcie Państwo z rezerwacją i kupnem biletów.
Spotkanie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych - wchodząc do kina obowiązkowo zasłoń usta i nos oraz zachowaj dystans społeczny.
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41, tel. 87 643 36 59.

Tyle od Kinochłona, a oprócz naszego seansu filmowego Augustowskie Placówki Kultury w ramach cyklu „Do 3 razy sztuka” zapraszają jeszcze na dwa wydarzenia:
26 lutego (piątek) godz. 17:30
„Dama Art Déco” – warsztaty malarskie dla dorosłych oraz wykład inspirowane twórczością Zofii Stryjeńskiej

28 lutego (niedziela) godz. 15:30
„Leonardo da Vinci. Noc w Luwrze” – zwiedzanie na ekranie

Wszelkie szczegóły na temat tych wydarzeń znajdziecie na stronie apk.augustow.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Plakat: Helmut Newton. Piękno i bestia

USA

Czas trwania: 93 min.

Reżyseria: Gero von Boehm

Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami, czy przedmiotami? Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Adriana Prodeus

Kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród. Doświadczona w pracy na wizji i w eterze (TVP1, TVP2, 2 Program Polskiego Radia) oraz w tekstach prasowych (Kino, Newsweek, dwutygodnik.com, kulturaliberalna.pl, krytykapolityczna.pl, stopklatka.pl, Twórczość, Zeszyty Literackie i inne). Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”, rozdziałów zbiorowych książek („Technika jest rodzajem sztuki. Filmy animowane Juliana Antonisza” wydawnictwo Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, „Polski film animowany” – współczesność).
Miłośniczka i znawczyni Nowego Jorku.

Relacja z wydarzenia

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Autor zdjęć w galerii: Radek Nowacki

Realizacja strony: Rafał Rowiński