3xGdynia 2022 – dzień II

13 grudnia 2022, 19:00

Kino Iskra

Prowadzenie: Tomasz Adamski
więcej szczegółów niebawem :)

Plakat: Kobieta na dachu

Czas trwania: 95 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Anna Jadowska

Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych - mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Anna Jadowska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim (1997) oraz Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi (2004). Reżyserka i scenarzystka (wraz z Ewą Stankiewicz) offowego filmu "Dotknij mnie" , uhonorowanego m.in. Złotą Kaczką (przyznawaną przez pismo "Film") dla najlepszego filmu offowego za rok 2003 oraz Nagrodą Główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w konkursie kina niezależnego) "za ekranową prawdę, inwencję formalną, nowoczesny sposób opowiadania i drapieżność w ukazywaniu polskiej rzeczywistości".
Jej debiut fabularny to obraz "Teraz ja" z 2004 roku. Film o poszukiwaniu sensu życia i swojego miejsca na ziemi zdobyło nagrodę w kategorii Najlepszy Debiut Reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2005. W 2009 roku nakręciła "Generał. Zamach na Gibraltarze". Obraz opowiadający o ostatnich dniach życia generała Sikorskiego, tuż przed katastrofą gibraltarską. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.

Fotografia: Tomasz Adamski
Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Michał Żabiliński, fotobajka.pl

Realizacja strony: Rafał Rowiński