Filmowe Podlasie Atakuje! Kobiety Wschodu

18 sierpnia 2023, 20:00

podwórze Miejskiego Domu Kultury w Augustowie

Wstęp bezpłatny

Plakat: Filmowe Podlasie Atakuje! Kobiety Wschodu

Reżyseria:

Obsada:

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.


Tematem naszego wakacyjnego spotkania będą „Kobiety Wschodu”, więc w zestawie filmowym znajdą się filmy twórczyń rodem z Podlasia.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Anna Pawluczuk

rocznik 1991. Urodziła się i wychowała w Białymstoku. Jest absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku i reżyserii filmowej na PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej zdobywała doświadczenie jako dziennikarka .Jej krótkometrażowy dokument o gimnastyczkach artystycznych „Raz dwa zero” był pokazywany na wielu festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Camerimage, Krakowski Festiwal Filmowy, AFI Docs). Obecnie pracuje nad swoim debiutem fabularnym.


Filmografia:
Mirra (2020)
Jak pływać, żeby nie utonąć (2019)
Czary Mary Mama (2018)
Raz dwa zero (2016)
Powodzenia (2016)
Kocham Cię (2015)
Bojownik (2015)
Fotografia: Monika Piskurewicz

koordynatorka akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA  - w kinie (i w życiu) olbrzymia zwolenniczka przewagi czucia nad "szkiełkiem i okiem". Poszukiwanie okoliczności sprzyjających kolektywnemu przeżywaniu związało ją zawodowo z kinem Forum w Białymstoku. Prywatnie przeżywa wieloletnie zauroczenie tańcem współczesnym i kontakt improwizacją współtworząc grupę Towarzystwo Sztuki Surowej działającą w Studiu Działań Kreatywnych Danceoffnia. Gdyby miała wybrać wymarzone miejsce do życia, byłoby to jedno z fikcyjnych miasteczek Wesa Andersona.

Fotografia: Piotr Żurawski

operator kamery, absolwent sztuki operatorska na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć wielu filmów krótkometrażowych, teledysków i reklam. Doświadczenie zdobywał asystując, np. Ryszardowi Lenczewskiemu , Wicie Dąbalowi czy Pawłowi Łozińskiemu.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Adam Bajkowski

Realizacja strony: Rafał Rowiński