Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

7 marca 2018, 18:30

Kino Iskra

Relacja z wydarzenia

Wszystko, co dobre szybko się kończy, nasz przegląd najciekawszych pozycji tegorocznego oscarowego rozdania dobiegł końca. Filmem „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagh’a pożegnaliśmy Namiary na Oscary.
Środowy wieczór z oscarowym kinem rozpoczęliśmy od filiżanki najaromatyczniejszej kawy pod słońcem, jaką w holu kina serwowali nam Państwo Choroszewscy z augustowskiej Palarni Kawy La Kafo, potem tylko szybkim krokiem do fotograficznego studia oscarowego i już można było zasiąść w fotelu i oczekiwać na seans.
Podobnie jak w poniedziałek i we wtorek naszą widownię przywitał Błażej Hrapkowicz, a potem razem z Mildred Hayes (nagrodzona Oscarem za tę rolę Frances McDormand) próbowaliśmy odkryć zagadkę śmierci jej brutalnie zabitej córki. Zrozpaczona i sfrustrowana opieszałością policji matka znajduje dość niekonwencjonalny sposób na zmotywowanie śledczych do działania – wynajmuje trzy billboardy przy rzadko uczęszczanej ulicy i za ich pośrednictwem pyta szeryfa, jak długo jeszcze sprawa ta pozostanie niewyjaśniona. Wtedy rusza prawdziwa lawina zdarzeń…
Poza statuetką dla Frances McDormand za rolę wojującej matki, Oscara zdobył również Sam Rockwell za mistrzowsko poprowadzoną kreację oficera Dixona, bo pod względem aktorskim film ten jest majstersztykiem. Fabuła też przypadła naszej widowni do gustu, czemu dała wyraz w dyskusji po seansie. Gościem tego pokazu i rozmówczynią Błażeja Hrapkowicza była Agnieszka Jakimiak – recenzentka teatralna i filmowa, dramatopisarka i eseistka. Dzięki niej mieliśmy szansę przyjrzeć się bliżej fabularnym zawiłościom i „Billboardom” od strony kuchni. Dziękujemy za ten wspaniały inspirujący wieczór.

I znów jest nam trochę żal, że na kolejnym Oskarowym przeglądzie spotkamy się dopiero za rok. Ale ocieramy łzę z radością, bo w międzyczasie jeszcze Kinogranie, 3xGdynia i cała masa naszych pojedynczych pokazów. Do zobaczenia!
A na zakończenie – już tradycyjnie – fotorelacja z tego wieczoru autorstwa Jakuba Jackiewicza.

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW