3xGdynia 2018 – dzień 2

10 grudnia 2018, 18:30

Kino Iskra

Złote Lwy na festiwalu w Gdyni: nominacja w konkursie Inne Spojrzenie
- - -
Partnerem głównym przeglądu jest: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
więcej szczegółów niebawem!

Plakat: Okna, okna

Czas trwania: 61 min.

Reżyseria: Wojciech Solarz

Wojtek spędza całe dnie, przesiadując na leśnej ambonie i tropiąc wraz z leśniczymi głusze plądrujące okoliczne wioski i miasteczka głuszce. Pewnego wieczoru wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. W oddali porusza się dom. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca następnego dnia, sytuacja się powtarza. Z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. Zaintrygowany Wojtek próbuje rozwikłać poetycko-abstrakcyjną zagadkę.

Plakat: Relax

Czas trwania: 26 min.

Reżyseria: Agnieszka Elbanowska

Dyrektor domu wczasowego Relax i jego nieliczny personel szykują się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przekształcić swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

Gośćmi pokazu będą:

Fotografia: Wojciech Solarz

Aktor teatralny, filmowy i kabaretowy. Reżyser filmów niezależnych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Kursu Fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii  Filmowej Andrzej Wajdy. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów, na swoim koncie ma też wiele ról filmowych, między innymi główne role w "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą" Jacka Bromskiego oraz kreacje m.in. w "80 milionów" w reż. Waldemara Krzystka, w "Odzie do Radości” i „Miasto 44” Jana Komasy, czy w "Bogach" Łukasza Palkowskiego.


Poza aktorstwem Wojciech Solarz zajmuje się również produkcją filmową - autor filmów niezależnych "Tajemnica Alberta" i „Norbert Juras i Syn” pokazywanych i nagradzanych m in. na festiwalach w Gdyni, Wrocławiu oraz na Kultoffkino w TVP Kultura. Laureat nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Odwyk” w reż. K. Jankowskiego. Nominowany do Offowego Odkrycia Roku za rok 2010 oraz do nagrody Złota Kaczka za rolę w filmie „80 milionów”.

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej.

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW