Jeziorak

28 stycznia 2015, 19:00

Kino Iskra

Plakat: Jeziorak

Czas trwania: 94 min.

Reżyseria: Michał Otłowski

Policjanci z prowincjonalnej komendy likwidują leśną bimbrownię. Oddział zostaje ostrzelany i jeden z policjantów zostaje ranny. Bimbrownikowi udaje się uciec. W tym samym czasie, w dryfującej po jeziorze łódce, znalezione zostaje ciało młodej dziewczyny. Okoliczności jej śmierci są zagadkowe i obydwie sprawy trafiają do podkomisarz Izy Dereń (Jowita Budnik). Tymczasem na komisariacie trwa nerwowe oczekiwanie. Na służbie zaginęło dwóch funkcjonariuszy, którzy od kilku dni nie dają znaku życia. Jeden z nich jest życiowym partnerem Izy. Intryga kryminalna przeplata się z osobistym dramatem bohaterki i ujawnia jej determinację oraz siłę. Bohaterka filmu, policjantka w zaawansowanej ciąży, prowadzi wielowątkowe śledztwo. W rozwiązaniu spraw pomaga jej młodszy kolega, aspirant Marzec (Sebastian Fabijański). Tajemnice, które odkryje, na zawsze odmienią jej życie.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.
Fotografia: Jowita Budnik
Aktorka. Zadebiutowała w wieku 12 lat w filmie Radosława Piwowarskiego, pt. „Kochankowie mojej mamy”, a popularność przyniosła jej rola w telenoweli „W labiryncie”. W 2005 Krzysztof Krauze oraz Joanna Kos-Krauze z myślą o niej napisali scenariusz filmu „Plac Zbawiciela”. Za rolę kobiety upokarzanej i gnębionej przez męża i teściową, otrzymała na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską. W 2013 roku zagrała w „Papuszy”, tego samego duetu reżyserskiego, która została przyjęta ciepło nie tylko przez krytyków, ale i przez augustowską (nie byle jaką, bo DKF-owską!) widownię.

Relacja z wydarzenia

Od poniedziałku do środy była okazja, nie tylko obejrzeć filmy, jakie w ubiegłym roku ścigały się o Złote Lwy podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, ale także spotkać się z ich twórcami i aktorami. Pośród gości, którzy przyjęli zaproszenie do Augustowa, znalazła się także Jowita Budnik – aktorka znana widowni, między innymi, z tytułowej roli w „Papuszy” Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, który wyświetlany był podczas ubiegłorocznej edycji przeglądu „3 x Gdynia”.

Ale od początku – spotkanie z polskim kinem rozpoczęliśmy w poniedziałek o godzinie 19.00, pokazem komedio-dramatu „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka. Prawdziwa gratka dla kinomanów, ze względu na to, że film nie miał jeszcze swojej polskiej premiery, zatem –póki co – obejrzeć go można było wyłącznie w Augustowie. Opowiada w nurcie z pogranicza absurdu i surrealizmu, historię dwóch specjalistów od marketingu – tytułowych Kebaba (Bartłomiej Topa) i Horoskopa (Piotr Żurawski), którzy odmieniają życie pracowników pewnego bankrutującego sklepu z dywanami. Gościem pierwszego przeglądowego pokazu był Grzegorz Jaroszuk – debiutujący reżyser, student Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

We wtorek, obejrzeliśmy film, pt. „Arbiter uwagi”. Obraz w reżyserii Jakuba Polakowskiego opowiada historię notorycznego kłamcy, który po zakończonej terapii próbuje odnaleźć się w rzeczywistości i oderwać się od życia kierowanego miłością do hazardu… – czy mu się uda?
O obrazie, który w Gdyni wyświetlany był w sekcji „Inne spojrzenie” (kino niekonwencjonalne, eksperymentalne), opowiedział nam we wtorkowy wieczór odtwórca głównej roli, Piotr Żurawski. Młody aktor ma na swoim koncie już kilka znaczących ról. Nasi widzowie mogą kojarzyć go z serialu „Czas honoru”, gdzie grał Romka Sajkowskiego.

Na deser – ostatni dzień naszej przygody z Festiwalem Filmowym w Gdyni – przygotowaliśmy Państwu niezwykłego gościa, o którym wspomniałam już we wstępie. Film, pt. „Jeziorak” w reżyserii Michała Otłowskiego obejrzała z nami Jowita Budnik, odtwórczyni głównej roli. Aktorka zadebiutowała w wieku 12 lat w filmie Radosława Piwowarskiego, pt. „Kochankowie mojej mamy”, a popularność przyniosła jej rola w telenoweli „W labiryncie”. W 2005 Rzysztof Krauze oraz Joanna Kos-Krauze z myślą o niej napisali scenariusz filmu „Plac Zbawiciela”. Za rolę kobiety upokarzanej i gnębionej przez męża i teściową, otrzymała na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską. W 2013 roku zagrała w „Papuszy”, tego samego duetu reżyserskiego, która została przyjęta ciepło nie tylko przez krytyków, ale i przez augustowską (nie byle jaką, bo DKF-owską!) Widownię.

W środę zaś zobaczyliśmy Jowitę Budnik jako policjantkę z prowincjonalnego miasteczka, która prowadził śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety – i nie była to jedyna kryminalna zagadka do rozwiązania w tym filmie…

Na zakończenie jeszcze słowo o czwartym, równie ważnym, gościu naszej filmowej imprezy. Prowadzącym przeglądu „3 x Gdynia” był Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jako niekwestionowany „festiwalowy specjalista” – nie tylko wprowadził nas za kulisy festiwalu w Gdyni, ale także rozmawiał z twórcami i aktorami wyświetlanych przez nas filmów.

Autorka zdjęć w galerii (cały przegląd 3xGdynia): Natalia Chańko

Realizacja strony: Rafał Rowiński