Barwy ochronne

24 kwietnia 2023, 18:30

Kino Iskra

Augustowski DKF Kinochłon zaprasza 24 kwietnia 2023 o godz. 18:30 do kina „Iskra” na spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Będzie to wieczór niezwykły nie tylko ze względu na gościa! Ale o tym za chwilę…
Krzysztof Zanussi – jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina, scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju. Nie sposób wymienić tu wszystkich spośród ponad 30 jego filmów, jednak na pewno nie można pominąć „Cwału”, „Roku zachodzącego słońca” i „Barw ochronnych”, czy obrazu „Persona non grata”, a z produkcji telewizyjnych: „Opowieści weekendowych”.
Wyjątkowo, bo przed seansem filmu, jaki przygotowaliśmy, z panem Krzysztofem porozmawia Maciej Białous z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Po spotkaniu zaprosimy Państwa na pokaz „Barw ochronnych”, w których reżyser, Krzysztof Zanussi, mistrzowsko sportretował zdemoralizowane, przeżarte układami i cynizmem, środowisko naukowców, będące tu metaforą całego ówczesnego społeczeństwa.
Świetna reżyseria i genialne aktorstwo Zbigniewa Zapasiewicza i Piotra Garlickiego to idealna wizytówka tej historii letniego obozu dla językoznawców, podczas którego rozgrywa się konflikt pomiędzy dwoma pracownikami naukowymi, różniącymi się nie tylko wiekiem, ale i postawą życiową. Młody magister Kruszyński jest idealistą; z kolei starszy docent Szelestowski to cynik.
Odrestaurowana cyfrowo wersja „Barw ochronnych” daje szansę zobaczenia tej produkcji na wielkim ekranie oraz osobistej rozmowy z jej reżyserem – szansę, której wprost nie można przepuścić! Staramy się o to, by podczas spotkania można było zakupić również najnowszą książkę Krzysztofa Zanussiego – nadal trzeba Państwa przekonywać? Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie!
DKF KINOCHŁON
- - -
Cennik:
Bilet na pojedynczy pokaz: 18 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Karnet na cztery pokazy: 60 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Plakat: Barwy ochronne

Czas trwania: 96 min.

Reżyseria: Krzysztof Zanussi

W trakcie letniego obozu dla językoznawców rozgrywa się konflikt pomiędzy dwoma pracownikami naukowymi, różniącymi się nie tylko wiekiem, ale i postawą życiową. Młody magister Kruszyński jest idealistą; z kolei starszy docent Szelestowski to cynik. Grany przez Zbigniewa Zapasiewicza Szelestowski jest postacią tak zdeprawowaną i charyzmatyczną, że powinien trafić do panteonu ekranowych czarnych charakterów, gdzie miałby za towarzystwo m.in. Dartha Vadera. Przez cały czas stara się pozbawić młodszego kolegę złudzeń na temat akademickiego środowiska i całego świata. Mężczyźni przechadzają się po ośrodku i jego sielskich okolicach, trzymając dłonie dystyngowanie założone za plecami i tocząc długie intelektualne dysputy. Z czasem w ich relacjach jest coraz mniej konwenansów, a coraz więcej otwartej wrogości. Film Krzysztofa Zanussiego to żelazny klasyk kina moralnego niepokoju.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Krzysztof Zanussi
Jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina,  scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju. Komandor Orderu Odrodzenia Polski, od 1992 profesor sztuk filmowych.
Studiował kilka kierunków- fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-59), filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62), w 1967 r. natomiast ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W 1980 r. został kierownikiem artystycznym, a niedługo później dyrektorem Studia Filmowego "Tor". W latach 1971-83 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1987 r. jest członkiem Komitetu Kinematografii. Jest autorem kilku książek o tematyce filmowej. Publikował także w miesięczniku psychologicznym "Charaktery". Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Od 2002 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jest także wykładowcą na Collegium Civitas w Warszawie.
Jego najbardziej znane filmy to "Barwy ochronne", "Rok spokojnego słońca" i "Cwał", ma w swoimi dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, a ponadto liczne filmy telewizyjne – między innymi osiem godzinnych odcinków Opowieści Weekendowych, a także spektakle teatralne i operowe. Reżyseruje między innymi w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców za granicą.
Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Wojciech Piotrowicz.
Pełna relacja na naszym fejsbuku 🙂

Realizacja strony: Rafał Rowiński