Złote Lwy na festiwalu w Gdyni: najlepszy reżyser Adrian Panek, najlepsza muzyka Antoni Łazarkiewicz;
POKAZ PRZEDPREMIEROWY!
- - -
Partnerem głównym przeglądu jest: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
więcej szczegółów niebawem!
Czas trwania: 88 min.
Reżyseria: Adrian Panek
Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.
Czas trwania: 28 min.
Reżyseria: Maciej Kawalski
Obsada: Tomasz Kot, Magdalena Pociecha, Marian Opania, Kinga Ciesielska,
Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego, przyjęty zostaje tajemniczy pacjent - nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem "Atlas" nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są intrygujące.
Krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Publikuje także w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Filmwebie". jest stałym gościem programów "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce , "Kino Mówi" w Ale Kino+ oraz "Dranie w kinie" w TVP Kultura. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock". Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.
6 edycję Przeglądu 3xGdynia, w którym staramy pokazywać naszej Widowni wspaniałe i poruszające polskie kino, rozpoczęliśmy przedpremierowym pokazem filmu Adriana Panka „Wilkołak”. Jak co roku – przywitał nas serdecznie były dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Michał Oleszczyk, jego gościem – trochę wbrew zamierzeniom, ale bardzo szczęśliwie – był Sebastian Smoliński. Twórcy filmu „Wilkołak”, niestety, musieli odwołać swój przyjazd.
Film grozy o ciekawej formule, którą budują nie krwawe ujęcia, a dramaturgia fabuły, zrobił na nas ogromne wrażenie. Historia o dzieciach, które próbują odnaleźć się w poobozowej rzeczywistości wywołała w widowni skrajne odczucia. Dyskusja była burzliwa i bardzo emocjonalna, ale jednocześnie pokazała, za co kochamy polskie kino – za to, że po każdym seansie jest temat do rozmowy. To kino poruszające, kameralne – jeśli zestawić je z hollywoodzkimi produkcjami – ale w niczym nie ustępujące zachodnim filmom.
Nagrody za reżyserię dla Adriana Panka i za muzykę dla Antoniego Łazarkiewicza, jakie film wywalczył w Gdyni, w pełni zasłużone.
Wieczór bardzo udany, tym bardziej, że rozpoczął go pokaz krótkometrażówki w gwiazdorskiej niemal obsadzie. „Atlas” Macieja Kowalskiego – laureat jednej z nagród specjalnych gdyńskiego festiwalu.
A jak przebiegał pierwszy dzień przeglądu 3xGdynia można sobie, jak zawsze, obejrzeć na zdjęciach.
Ten, kto był – wspomina, ten, kto przegapił – niech żałuje!
Realizacja strony: Rafał Rowiński