15 stron świata

2 lipca 2015, 20:00

Kino Iskra

Plakat: 15 stron świata

Czas trwania: 79 min.

Reżyseria: Zuzanna Solakiewicz

Obsada:

Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia  odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć. "15 stron świata" stanowi próbę usłyszeniaa wzrokiem jego muzyki. Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość. Dotykamy dźwięk! Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu – odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Marta Golba
Producentka filmowa, właścicielka Endorfina Studio, działającego na rynku filmowym od 2009 roku, w latach 2006‐2009 związana z Działem Produkcji w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, a w latach 2010-2012 z Otter Films.

Była kierownikiem produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in. „Na północ od Kalabriii”, film otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu Letniego Festiwalu Filmowego - Konkurs Kina Niezależnego w Zamościu w roku 2010, wyróżnienie FIPRESCI Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego „Flahertiana” w Permie w roku 2010, nagrodę Trade Union ver.di oraz nagrodę Jury Ekumenicznego w Lipsku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w roku 2010).

Relacja z wydarzenia

Drugiego dnia KINOGRANIA wyświetliliśmy film o polskiej, bez wątpienia, osobistości muzyki elektroakustycznej. Dokument Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata”, poświęcony jest twórczości Eugeniusza Rudnika, pierwszego w kraju realizatora tego rodzaju muzyki. Od 1958 roku pracuje w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia – kompozytor utworów elektronicznych, poezji dadaistycznej, kolaży, miniatur. Film który, jak powiedziała na ostatnim naszym pokazie Kaja Klimek, ogląda się uszami i słyszy uszami, bo obraz ten, wedle założenia ma pozwolić nam dotknąć muzyki. Pomimo tego, że jest dokumentem – jak przekonuje nas Mateusz Romaszkan, jego montażysta – ma jednak strukturę, przebieg, dramaturgię i wyrazistego bohatera. Nie jest klasycznym montażem „gadających głów”, a przystępnym i przyjaznym w odbiorze dla widza filmem eksperymentalnym. Cieszymy się, że przyjęli Państwo zaproszenie na film o Eugeniuszu Rudniku, kompozytorze który „zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej”.

Eugeniusz Rudnik, nie był jedyną osobowością Polskiego Radia na naszym Przeglądzie – przez wszystkie dni „KINOGRANIA” był z nami Ryszard Jaźwiński jeden z najwybitniejszych znawców kina w radiowej „Trójce”, autor audycji „Trójkowo, filmowo”,a Drugiego dnia jego rozmówczynią była Marta Golba, producentka „15 stron świata”.

Autor zdjęć w galerii: Natalia Chańko

Realizacja strony: Rafał Rowiński